Sinaloa-Tiranë-Bukuresht, rruga e trafikantëve të drogës nën hetimin e FBI-së: Florian Coldea nën lupë

Tuesday, 09 July 2024 12:38
 

Nga Victor Ciatacu, ROMANIA TV

Do t'ju prezantojmë nëntë hetime tronditëse nga saga 'Coldea' dhe lidhjet me mafian shqiptare. Si hyn droga në vend dhe cila është përfshirja e gjeneralit në pension. 

Ndërkohë, një anëtar me ndikim i kartelit meksikan të drogës Sinaloa u ekstradua në Shtetet e Bashkuara.

Javën e kaluar, Gjykata e Tulceas shtyu vendimin për një çështje të trafikut të drogës në shkallë të gjerë që përfshin një sasi mbresëlënëse kokaine, e vlerësuar në një vlerë tregu prej rreth 600.000 euro. Dosja, e hapur në vitin 2020, ka të bëjë me veprimtarinë e një grupi të organizuar kriminal të specializuar në transportin e drogës me rrugë detare nga Amerika e Jugut në destinacione të ndryshme në Europë, përfshirë Rumaninë. Operacioni, i quajtur 'Green Brothers', synonte një rrjet kompleks individësh të kombësive të ndryshme të përfshirë në role të ndryshme, nga furnizimi i drogës deri tek shpërndarja e tyre në tregun europian.

Kokaina, me një pastërti rreth 90%, vinte nga Meksika dhe Brazili dhe kishte si destinacion tregjet e Shqipërisë, Serbisë dhe vendeve të Europës Perëndimore, sidomos Holandën, Belgjikën dhe Spanjën. Akuzat e ngritura ndaj anëtarëve të grupit përfshijnë formimin e një grupi të organizuar kriminal, trafik ndërkombëtar droge me rrezikshmëri të lartë, ryshfet dhe deklarata të rreme. Mes 18 të pandehurve janë shtetas rumunë, spanjollë, serbë, ukrainas, shqiptarë, brazilianë, si dhe një shtetas libanez me banim në Brazil, i identifikuar si drejtuesi i grupit.

Një tjetër operacion, i kryer në vitin 2020 nën koordinimin e Interpolit, çoi në shkatërrimin e grupit kriminal shqiptar Kompania Bello, i specializuar në trafikun e kokainës nga Amerika Latine në Europë. Operacioni përfundoi me arrestimin e 20 anëtarëve të grupit pas veprimeve të koordinuara në 10 vende europiane dhe në Dubai. Më së shumti arrestime u bënë në Shqipëri dhe Itali, me nga pesë në secilin vend, pasuar nga Holanda dhe Gjermania, me nga dy arrestime dhe Rumania, Hungaria, Spanja dhe Dubai, secila me nga një arrestim.

Anëtari i grupit të arrestuar në Dubai dyshohet se ka lehtësuar trafikimin e qindra tonëve drogë drejt Europës, përmes porteve të ndryshme detare, përfshirë edhe portin e Konstancës. Operacioni ishte rezultat i një hetimi 5-vjeçar, të drejtuar nga policia italiane, nën koordinimin e prokurorisë së Firences. Gjatë hetimeve janë konfiskuar gati katër ton kokainë dhe mbi 5.5 milionë euro.

Kompania Bello ishte e shquar për kontrollin e të gjithë zinxhirit të shpërndarjes së kokainës, nga furnizimi i drejtpërdrejtë në Amerikën e Jugut deri tek shpërndarja në Europë. Drejtuesi i organizatës, një shtetas shqiptar 40-vjeçar me banim në Ekuador, negocion drejtpërdrejt me kartelet e Amerikës së Jugut për dërgesa të rëndësishme kokaine në portet europiane. Më pas kokaina kontrabandohej në Europë përmes automjeteve të pajisura me ndarje të sofistikuara të fshehta.

Fitimet pastroheshin përmes një sistemi kinez të nëndheshëm, i cili përfshinte depozitimin e parave në një vend dhe tërheqjen e tyre nga një vend tjetër për të mbuluar gjurmët. Në vitin 2016, policia rumune në bashkëpunim me agjentët amerikanë të DEA-s sekuestruan një tjetër sasi rekord kokaine, gati 2.5 ton, me vlerë rreth 625 milionë euro, në portin e Konstancës. Droga ishte e fshehur në kontejnerë frigoriferikë, e fshehur mes bananeve të importuara nga Meksika dhe Kolumbia dhe kishin si destinacion përfundimtar Holandën.

Operacioni i quajtur Globetrotter përfshiu më shumë se 150 oficerë policie dhe përfitoi nga mbështetja e autoriteteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Rrjeti i trafikantëve drejtohej nga një maroken me nënshtetësi holandeze dhe spanjolle dhe anëtarët e tij janë gjurmuar që në prill. Mes të përfshirëve janë edhe shtetas lituanez, të cilët kanë mbërritur në Rumani një javë para transportit për të marrë me qira makinat që do të transportonin drogën në Holandë.

Kokaina me pastërti shumë të lartë, mbi 90%, ishte e ambalazhuar në pako me emra markash të famshme luksoze, si Gucci, Kenzo, Louis Vuitton, Rolex, me gjasë që tregonin cilësinë e drogës. Autoritetet e zbuluan drogën më 29 qershor 2016 në një magazinë në Eforie Sud, ku ishte gërvishtur për t'u nxjerrë nga kontejnerët. Po në kuadër të të njëjtit operacion në vitin 2016, u zbuluan dhe u ndaluan tre shtetas shqiptarë SelaSermen, Beshku Lorenț dhe Nasca Gergi për trafik ndërkombëtar dhe trafikim të lëndëve narkotike të rrezikshme.

Ata e blinin kanabisin nga Shqipëria dhe e futnin në Rumani të maskuar në një pako të dërguar me anë të një trajneri. Muajin e kaluar, policia spanjolle arrestoi një grua me kombësi rumune e përfshirë në një rrjet trafiku droge me lidhje me kartelin meksikan Sinaloa. Rrjeti shqiptar synonte të kontrabandonte në Europë një sasi të konsiderueshme droge, afërsisht dy ton metamfetaminë.

Kjo konfiskim besohet të jetë sasia më e madhe e metamfetaminës e kapur ndonjëherë në Spanjë dhe e dyta më e madhe në Europë. Operacioni përfundoi me arrestimin e pesë personave, duke përfshirë një shtetas meksikan që besohet të jetë drejtuesi i operacionit. Lideri i grupit ka lidhje të drejtpërdrejta me kartelin meksikan Sinaloa, një nga kartelet më të mëdha dhe më të rrezikshme të drogës në botë.

Përveç drogës, policia sekuestroi edhe shuma parash, pesë makina, dokumente dhe një armë zjarri. Operacioni demonstron shtrirjen e rrjeteve të trafikut të drogës dhe lidhjet e tyre ndërkombëtare. Të dhënat tronditëse dalin në dritë për mafian e drogës në të cilën është përfshirë gjenerali rezervist Florian Coldea.

Sipas informacioneve të Mediafax, për përgjimet në rastin e biondes së Coldeas, pikërisht Marina Pandarof, prokurorët e DICOT kishin zbuluar mesazhe mes mbretëreshës së kokainës dhe gjeneralit në rezervë. Sipas burimeve gjyqësore, ato biseda mes Pandarofit dhe Florian Coldeas nuk do të kishin pasur rëndësi kriminale në atë rast, por treguan se Pandarof dhe Coldea njihen me njëri-tjetrin dhe komunikojnë. Interesant është fakti se dosja Pandarof ndodhet në DICOT prej 2 vitesh, ndërkohë që institucioni refuzon të transmetojë informacion publik për rastin, me pretekstin se do të rrezikonte një hetim në vazhdim.

Gjatë gjithë kësaj kohe në Kuvendin e Shqipërisë u mor me urgjencë një vendim politik i paprecedentë. Më saktësisht, Partia Demokratike e Sali Berishës vendosi në një mbledhje t'i drejtonte një pyetje parlamentare kryeministrit Edi Rama, në të cilën do të thirrej për të shpjeguar lidhjet me Florian Coldean. Pyetja urgjente për kryeministrin Edi Rama ishte në lidhje me emërimin e ish-gjeneralit të shërbimeve sekrete rumune, Florian Coldea, si këshilltar i jashtëm i Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë.

Shtypi rumun shkruante sesi gjenerali rumun siguronte mbrojtje për rrjetin që sillte kokainën nga Meksika në Shqipëri dhe më pas në Rumani, ku shpërndahej kryesisht në zona të pasura. Gjatë gjithë kësaj periudhe, shtypi shqiptar vazhdoi të fliste për përfshirjen e Florian Coldeas në korrupsionin që pushtoi vendin.

Të gjitha këto informacione të gazetarëve shqiptarë shtohen akuzave të bëra nga ish-presidenti shqiptar Sali Berisha. 

Po, kjo është ajo që është shkruar në media. Por ajo që di është që vjet, Engjëll Agaçi, Sekretari i Përgjithshëm, me kërkesë të Edi Ramës, nënshkroi emërimin e Coldeas si këshilltar të Edi Ramës. 

Sipas informacionit të siguruar nën mbrojtjen e anonimitetit nga një oficer rumun i antidrogës, burimet kryesore të kanabisit që hyn në Rumani janë Shqipëria dhe Spanja. Arsyeja pse këto vende janë kthyer në furnizuesit kryesorë të kanabisit për Rumaninë është teprica e prodhimit dhe klima e favorshme për kultivim. Oficeri anonim shpjegoi se teprica e kanabisit të Spanjës vjen kryesisht nga Maroku dhe kontrabandohet në Rumani nëpërmjet ngarkesave ligjore, në parcela ose në ndarje të fshehta automjetesh.

Rrjetet e trafikut të kanabisit që operojnë në rrugën Spanjë-Rumani koordinohen nga grupe kriminale të përbëra nga shtetas marokenë, spanjollë, rumunë dhe shqiptarë. Oficeri theksoi se autoritetet rumune po bëjnë përpjekje të konsiderueshme për të luftuar trafikun e drogës, por fenomeni është në rritje dhe paraqet sfida të vazhdueshme.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...