Nishani: Qeveria nuk njeh asnjë kufi, amendimi i ligjit për TK nuk bëhet pa votimin e Dekretit

E mërkurë, 19 September 2018 20:01

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka reaguar ndaj amendamenteve të ligjit për 'Teatrin' që mazhoranca miratoi gjatë ditës së djeshme.

Ky akt, shkruan Nishani, e ka përdhosur përfundimisht parlamentarizmin dhe shtetin ligjor, pluralizimin dhe demokracinë.

Nishani shprehet se ligji nuk mund të amendohej pa u votuar në seancën plenare dekreti i Presidentit.

Reagimi i plote i ish-presidentit, Bujar Nishani:

Dje u ekzekutua në Parlament një tragji-komedi tjetër e një arrogance të pafre, e një pushteti që ka dalë nga çdo binar duke shkarë në një nivel ordiner për tu mëshiruar.

Brenda një seance të një komisionit të përherëshëm, u votua të miratohej Dekreti i Presidentit që rrëzonte ligjin special për Teatrin dhe po aty, komisioni miratoi amendamente të po të njëjtit ligj.

Pa i hyrë debatit esencial se një ligj që rrëzohet nga miratimi i Dekretit Presidencial duhet të ndjek proçedurën e një ligji të rrëzuar nga votimi në Parlament apo jo, sjellja e maxhorancës në Komisionin Parlamentar e ka përdhosur totalisht dhe përfundimisht parlamentarizmin, shtetin ligjor, pluralizmin dhe demokracinë në Shqipëri.

Ligji nuk mund të amendohej pa u votuar në seancën plenare Dekreti i Presidentit.

Si mund të amendosh një ligj që e ke votuar njëherë në seancë dhe ende ai nuk është rrëzuar.

Dekreti nuk konsiderohet i miratuar apo i rrëzuar nga votimi në Komisioni, por vetëm nga Seanca Plenare.

Seanca mund ta rrëzojë atë Dekret që Komisioni e ka miratuar.

Për rrjedhojë Ligji Special hyn automatikisht në fuqi ashtu siç është miratuar para kthimit nga Presidenti.

Si mund të miratojë amendamente të reja për ndryshimin e ligjit ky komision, kur ende nuk ka një votim për ligjin e votuar njëherë nga Parlamenti ?

Sjellje më skandaloze, dhunim më të hapur të kushtetutes, ligjeve dhe procedurave ligjore, fyerje më të ashpër të dinjitetit të qytetarëve të thjeshtë me këtë akt, zor se mund të gjesh.

Kjo qeveri nuk njeh më asnjë kufi.

Nuk njeh më Kushtetutën.

Nuk njeh më asnjë ligj

Nuk njeh më Parlamentin.

Nuk njeh më shtetin, institucionet, kodet, rregullat.

Nuk e njeh më normalitetin.

Kjo qeveri po i bën thirrje ligjit të xhunglës.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...