Deutsche Welle: Ka rezerva për negociatat, disa vende skeptike ndaj Shqipërisë

E mërkurë, 19 September 2018 20:27

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas mbërriti në Tiranë në kuadër të një vizite që po zhvillon në rajon. Ai përsëriti se negociatat me Bashkimin Europian nuk do hapen automatikisht në vitin 2019. Vizita e Maas në Tiranë erdhi pas vizitës në Shkup.

“Nga programi i vizitës së tij mund të kuptosh situatën e ndryshme në të dy vendet,” shkruan Deutsche Welle.

Sipas agjencisë gjermane, ndërkohë që ministri i Jashtëm gjerman shëtiti nëpër Shkupin e vjetër me homologun maqedonas, në Shqipëri ai u shpreh i shqetësuar për krimin dhe korrupsionin.

Në Maqedoni problem mbetet zgjidhja e çështjes së emrit me Greqinë dhe referendumi i pritshëm. Kurse në Shqipëri u kërkuan më shumë reforma në fushën e sundimit të ligjit dhe gjyqësorit.

“Duhen reforma për të bindur ata që në BE mund të kenë akoma rezerva,” tha Maas.

Sipas Deutsche Welle, shqetësime ka në Francë, Holandë, por edhe në Bundestagun gjerman.

Maas e vlerësoi procesin e vetingut, verifikimin e gjykatësve dhe prokurorëve si “një hap gjigand”, që do të vendosë kritere përtej Shqipërisë, lidhur me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Modifikuar më E mërkurë, 19 September 2018 21:26
Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...