Presidenti pranë njerëzve, Rilindjes i mbeti Spiropali

Hënë, 02 December 2019 18:29

Tragjedia e ndodhur e 26 nentorit de fakto ishte e paralajmëruar. Ishte presidenti I Republikës Ilir Meta I cili bazuar ne deklaratat e specialistit, sizmiologut greke paralajmëroi institucionet të ishin vigjilente. Kreu I Shtetit nuk bërë as më pak dhe as më shumë vec detyrën e një shtetari të ndershëm dhe të përgjegjshëm ndaj qytetarëve të vet duke iu kërkuar institucioneve përgjegjëse të gjendeshin në gatishmëri. Pavarësisht kësaj, ajo cfarë ndodhi dhe pamë që ne momentet e para të tragjedisë ishte fakti që institucionet e mbushura me militant të Rilindjes ishin inekzistente dhe nuk arritën të jenë në lartësin e detyrës. Madje për fat të keq edhe ato pak profesionistë që janë në sistem u gjendën të shtangur për faktin sepse nuk kanë mjetet e duhura për të marrë pjesë në operacionet e kërkim shpëtimit. Madje dhe për një qen na u desh ardhja e vëllezërve nga Koosva.

Por edhe kur kanë kaluar 6 ditë nga tragjedia ndryshe nga kryeministri klloun, I cili mbeti duke bërë spektakle në media,Presidenti I Republikës Ilir Meta vazhdon të jetë pranë njerëzve. Kujtojmë faktin që Presidenti prej korrikut ka qenë I bashkuar njësh me shqetësimin qytetar, ndryshe nga kreu I organizatës Rilindje Edi Rama dhe ushtrisë së tij të cilët iu sulën kreut të Shtetit. Njëri prej kasnecëve ishte dhe Elisa Spiropali teksa ironizonte presidentin për deklaratën e bërë. Sot kur gjëma ka ndodhur të gjithë rilindasit kanë mbetur të shtangur, madje nuk I dalin zot asnjë halli qytetar, dhe Presidenti Ilir Meta vazhdon që nga orët e para të mëngjesit të 26 nëntorit të jetë pranë njerëzve të kapluar nga halli, të cilët gjenden mes katër rrugëve nga papërgjegjshmëria e qeverisë dhe keqmenaxhimi I situsatës.

Modifikuar më E mërkurë, 04 December 2019 08:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Aktualitet

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Nga Deutsche Welle Hendeku midis të pasurve dhe të varfërve po rritet, brenda shumë vendeve dhe midis vendeve të botës. Pabarazia mund të çojë edhe në kriza ekonomike, paralajmëron FMN-ja. Pabarazia mund...

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Politikë

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Një 36-vjeçar ka rënë në pranga, pasi akuzohet se dhunoi kunatin e tij. Ngjarja ndodhi pranë banesë së tij në Durrës. Burime zyrtare bënë me dije se pas ndërhyrjes së tyre...

E mitura përdhunohet në zonën e plazhit në Durrës, ja çfarë thotë Policia

Aktualitet

E mitura përdhunohet në zonën e plazhit në Durrës, ja çfarë thotë Policia

Një vajzë 16 vjeçare është abuzuar seksualisht nga një adoleshent. Ngjarjen e ka bërë me dije këtë të hënë policia e Durrësit.   Në një njoftim të shkurtër paraprak, bëhet me dije...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!