Shpirti i erret i Ramës dhe ligjet e errësirës

Premte, 14 February 2020 12:54

Është situatë që ka prekur fundin në aspektin politik, ekonomik, social dhe që po kulmon me një sulm të fuqishëm ndaj institucionit të presidentit dhe kompetencave të tij kushtetuese.

Shqiptarët janë zhytur nga sekti i Rilindjes në një errësirë mesjetare. Dy ditë më parë, pseudoparlamentit votoi në mënyrë po aq banditeske sa ata që e propozuan, ndryshimet në ligjin për organizmin e funksionimin e Gjykatës Kushtetuese me qëllim shmangien e betimit të anëtarëve të kësaj gjykate tek Presidenti i Republikës.

Kjo ndërhyrje me dhunë në detyrat kushtetuese të Presidentit, është një ligj i errët që buron nga mendja e sëmurë e kryetarit të sektit të rilindjes. Ka ardhur në krye të vendit me një qëllim të vetin që të zhbëjë gjithçka. Të shpopullojë vendin, të zhbëjë vendin, ta mbushi me kanabis, të zhbëjë drejtësinë, të zhbëjë parlamentarizmin, të zhbëjë kushtetutën. Gongu i alarmit ka rënë me kohë.

Ligjet e errësirës kanë kohë që janë shtrirë si metastaza, mbi trupin e kushtetutës, mbi trupin e Republikës, mbi parlamentarizmin. Një mendje e tillë e errët, të një diktatori  përmasave të tilla, nuk përballet dot as me republikën, as me kushtetutë, as me parlamentarizmin.

Marrëzia ka arritur kulmin. Goditja nuk i jepet vetëm kompetencave kushtetuese të presidentit. Kombi ka kohë që ka marrë goditje të mëdha nga sekti i errësirës.  Tani nuk është më çështje se çfarë do të bëjë, çështja është si ndalohen mendje të errëta dhe revanshe të errëta./55news.al

Modifikuar më Premte, 14 February 2020 12:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!