Vangjel Tavo citon Kushtetutën:Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit

Premte, 31 July 2020 12:32

Ish-deputeti i LSI, Vangjel Tavo, ka reaguar lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga mazhoranca socialiste, duke cituar Kushtetutën, ku thuhet se “Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit”.

Në një postim në Facebook, Tavo shprehet se “Rama dhe sekti i rilindjes jo vetëm ia kanë mohuar shqiptarëve këta të drejtë por edhe kanë marrë peng të ardhmen evropiane të vendit dhe fëmijëve tanë”.

Më tej, Tavo ka cituar edhe zëdhënësin e Partive Popullore Europiane, Michael Gahler, i cili shprehet se “i takon popullit shqiptar të mbrojnë demokracinë dhe perspektivën e tyre evropiane”.

Postimi i plotë i Tavos

Kushtetuta e Shqipërisë – Neni 2/1
“Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.”
Sovrani në këtë Republikë është vetëm populli. Ata që ia mohojnë këtë të drejtë janë tiranë. Rama dhe sekti i rilindjes jo vetëm ia kanë mohuar shqiptarëve këta të drejtë por edhe kanë marrë peng të ardhmen evropiane të vendit dhe fëmijëve tanë.
“I takon popullit shqiptar të mbrojnë demokracinë dhe perspektivën e tyre evropiane,” thotë Zëdhënësi i Partive Popullore Europiane, Michael Gahler.
Kjo është Evropa e vërtetë. Evropa është demokraci dhe demokracia të çon në Evropë. I takon popullit shqiptar të mbrojë demokracinë e të rrëzojë tiraninë. Vetëm kështu mund të risjellim shpresën dhe të përmbushim ëndrrën tonë evropiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Kronikë

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke. Gazetarja Maria Sydhiropoulou ka investiguar ngjarjet e ndodhura në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!