SKANDALI/Spitali Covid 2 ‘Shefqet Ndroqi’ ka 48 orë pa ujë

Saturday, 01 August 2020 16:45

 

Spitali ‘Shefqet Ndroqi’ i cilësuar si ‘Covid 2’, ku aktualisht trajtohen afër 150 paciente prej 48 orësh është pa ujë në rubinetet e ç’do pavioni.

Pacientet edhe pse në gjendje jo të mirë shëndetësore e në lufte me virusin vdekjeprurës, u duhet të bëjë sakrifica edhe për ujin për nevojat personale.

 

Per shkak edhe të temperaturave të larta të këtyre ditëve situata është bërë thuajse e padurueshme në ambientet e brendshme të këtij spitali.

Uji ëshhtë një nga problemet pasi edhe dhomat e këtij spitali janë pa sistem ajrimi apo kondicionimi ç’ka e bën qëndrimin e pacienteve edhe më të vështirë, ku në të shumtat e rasteve, pacientët janë të vendosur në 3 apo 4 persona në të njëjtën dhomë.

Problem është edhe sistemi i urgjencës në këtë spital. Pacientet me Covid janë të vendosur në një salle pa ndarje me njëri-tjetrin ç’ka e rrit edhe më shumë situatën virologjike brenda këtyre ambienteve.

Por jo vetëm për pacientët.

Mungesa e ujit në rubinete i ka vështirësuar punën edhe stafit mjekësor. Kujtojmë që larja e duarve dhe higjiena vetjake është një nga këshillat kryesore, ndërkohë që stafi mjekësor nuk ka mundësi as të laj duart edhe pse duhet të kujdesen për dhjetëra pacientë që kanë simptoma nga më të ndryshmet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Kronikë

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke. Gazetarja Maria Sydhiropoulou ka investiguar ngjarjet e ndodhura në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!