PPE e barazoi me Lukashenkon/Si e rrënoi Rama emrin e OSBE-së

E mërkurë, 30 September 2020 09:49

 

Opozita bjelloruse deklaroi se nuk ka ndërmend të pranojë negocimin e Edi Ramës si kreu i OSBE për zgjidhjen e krizës në vendin e tyre.

Kjo deklaratë vjen pasi edhe vetë presidenti Aleksandër Lukashenko nuk e pranoi ndërmjetësimin e Ramës.
Kjo shënon një pikë tjetër të ulët në rolin e OSBE-së në pikat e nxehta të kontinentit.
Ndërkohë organizata është zhytur në një krizë drejtimi, pasi Sekretari i Përgjithshëm dhe komisionerët e rëndësishëm janë pa mandat.

E gjitha kjo ka ndodhur gjatë drejtimit të Shqipërisë. Edi Rama e përdori këtë mundësi të artë për Shqipërinë vetëm për disa foto ose udhëtime jashtë vendit në kohën kur është izoluar nga bota perëndimore.

Megjithatë, para pak ditësh, formacioni më i rëndësishëm në Europë, Partia Popullore Europiane e barazoi Ramën me Lukashenkon.

Ata diskutuan tre çështjet e nxehta të momentit: Shqipërinë, Bjellorusinë dhe Nagorni Karabakun.

Për Shqipërinë ata theksuan se reforma zgjedhore duhet miratuar në mënyrë konsensuale për të mos dëmtuar integrimin evropian.

 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...