Përparim Spahiu: E ardhme e zymtë në ekonominë tonë! FMN parashikon rritjen e borxhit publik në 83.2 %, niveli me i lartë i 30 viteve demokraci

Premte, 16 October 2020 11:44

 

Nga Përparim Spahiu

Perspektivë e zymtë për ekonominë tonë.

 

FMN parashikon rritjen e borxhit publik në 83.2 %, niveli me i lartë i 30 viteve demokraci, parshikim me 3.2 pikë përqindje më të lartë se parashikimi i Ministrisë së Financave.

Niveli i lartë i borxhit prej 72% që gjeti vendin perpara fillimit të pandemisë, rreth 7 pikë perqindje më të lartë se ai që deklaronte qeveria, por dhe niveli më i lartë i borxhit krahasuar me vendet e rajonit, nuk i lejoi asaj që të stimulonte ekonominë̈ në momentin që vendi u detyrua të shkonte në karantinë të detyruar.

Si rrjedhojë, mbështetja e drejtpërdrejtë ishte më e ulëta në rajon. Kjo mbështetje e ulët bëri që bizneset të ndjehen në vështiresi, ku një pjesë ulën qepenat, e pjesa më e madhe të shoqerohej me rënie drastike të fitimeve e për rrjedhoje, rënie të të ardhurave në buxhet (atë që nuk subvencionoi nuk e mori mbrapsh).

Për pasojë FMN parashikon një tkurrje prej -7.5% këtë vit nga -5 që ishin pritshmërite.

Nuk ka asnjë shanc që kjo qeveri të zbatojë këshillimet e FMN për kufizime të shpenzimeve prioritare, për të krijuar hapsirë për shpenzime të mjaftueshme për kujdes shëndetësor lidhur me pandeminë dhe mbrojtjen sociale të grupeve të cënuara, si dhe për të mbajtur një nivel likuiditeti të konsiderueshem si rezerve.

Zymtësinë ekonomisë i ja shton edhe fakti që jemi pesë muaj përpara zgjdhjeve dhe financat e vendit manaxhohen nga papërgjegjshmëria e korrupsioni.

Papërgjegjshmëri me rritje masive të shpenzimeve korrente për Paga Votash por dhe afera korruptive si momentet e fundit KÇK

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

Politikë

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

  Kryetarja e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi duke marrë shkas nga takimi i sotëm i kryetares Monika Kryemadhi me të rinjtë e LRI-së në Elbasan, shprehet...

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

Politikë

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

  Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, me anë të një postimi në “Facebook” ka publikuar një video, duke u shprehur se këto janë pamje nga vendi i krimit, ku u shemb...

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

Kronikë

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

  Ditën e sotme mediat njoftuan për humbjen e jetës së mësues, Irena Bajlozi, në Përrenjas. Por sikur të mos mjaftonte kjo humbje, familja Bajlozi është goditur nga një tjetër tragjedi...