Mjerimi me emrin RILINDJE

Tuesday, 01 December 2020 16:46

Nga Arjan Kllomollari:
Mjerimi me emrin RILINDJE:
Mjerim i ulur kembekryq ne sofren e pabuke te cdo shqiptari.Dhe si nje mik i paftuar, barkderr vazhdon vazhdon te gllaberoje cdo therrime te saj.
Mjerim qe e ka emrin EDVIN , qe dreqi vete e solli dhe na e vendosi ne krye .Per te na treguar se e keqja ska brire.
Mjerim qe e ka emrin Taulant qe zbriti nga mali me opinga dhe shkoi tek versace dhe rolex.
Mjerim qe e ka emrin Elise , qe per Skenderbeun e saj eshte gati te behet ure mjaton qe ai te mos zbrese nga KALI.Edhe pse verberia e saj nuk e lejon te shohe qe AI i ka hipur persembrashti tash e 7 vjet.
Mjerim me emrin Damjan qe shkakton termet sa here ka zgjedhje me CUNA PROBLEMATIKE.
Mjerim me emrin Erjon qe nga tregetia e fiqve kaloi menjere ne ate te pallateve kudo ku ka nje pellembe vend te lire.
Mjerim me emrin PARLAMENT.Ku duhet te jene 140 vete por qe su bene dot kurre edhe pse pazari ju shkoi mbi 300 mije euro .
Mjerim i premtimeve te MBAJTURA.Ku 300 mije vende pune u kthyen ne 400 mije emigrante te rinj.qe me vete moren vec dhimbje qe ja u vret cdo dite mallin per kete vend.
Mjerim i shendetsise falas ku tanime edhe roja tek dera e ka rritur gjoben , domosdo kohe pandemie .ku spitalet skane me mjeke se kane ikur tek vendet e reja te punes qe hapi RILINDJA ne Gjermani.
Mjerim i POLICISE QE DUAM ku polici para qe te te ngreje tabeln te ka prere faturen e lekeve qe duhet te japesh po nuk do te te hiqet patenta.
Mjerim i arsimit bashkekohor,ku tekstet perkthehen me googletranslate dhe rrisim breza injorantesh qe neser do na qeverisin me lavdi pa suksese.
Mjerim i fatkeqesive natyrore ku qeverise i duhej ndihme dhe me kazma dhe lopata per te nxjerr fatkeqet nga rrenojat.
Mjerim ne propagande ku qeveria pret qe te afrohen zgjedhjet per te sistemua njerezit ne shtepite e shume premtuara.(beni si te beni dhe nje dimer jashte.)
Mjerim i unazes se re ku lali me shoke prishi e shkateroi me shume se termeti vetem per te mbushur xhepat me eurot qe vijne nga pallatet.
Mjerim i inceneratore ku qeveria paguan miliarda per te pastruar plehrat( qe mos shkaktojne semundje tek njerezit) por nuk ka para per te ndimuar mjket infermieret sanitaret qe merren cdo dite me COVID 19.ku njerezit vdesin pa e marre pergjigjen e tamponit.
Mjerim i rlindjes urbane ku ne popullin me te varfer te europes jane harxhuar para me shume se per ndertimin e Dubait.
Mjerim i moratoriumit te pyjeve ku vetem firmat e lidhura me Tao-Taon kane te drejte te dalin ne rruge dhe te presin ckado pa ju hyre gjemb ne kembe.
Mjerim i drejtesise se kapur ku vrases kriminele tafikante e perdhunues lene qelite dhe fukarenjte paguajne me jeten e tyre vetem per nje fature drite te papaguar.
Mjerim ne bujqesi ku i vetmi produkt qe shitet ne treg eshte droga dhe kjo me bekimin e RILINDJES QEVERI.
Mjerim ,mjerim dhe vetem mjerimnga dhe cdo dite .Duket sikur drita ne fund te tunelit eshte fikur me.kohe.Por jo!Grushti i mllefosur i Migjeni do te bjere mbi kryet e ketyre zuzareve dhe 25 prilli do te jete dita e HAKMARRJES KOMBETATE.

Modifikuar më Tuesday, 01 December 2020 16:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...