Paratë e pista po investohen në resortet luksoze në jug të vendit

Premte, 05 Mars 2021 22:41

 

Paratë e pista po investohen në resortet luksoze në jug të vendit. Është ky informacioni i publikuar në Ekonomi Plus nga gazetarja investigative Lindita Çela.

“Paratë e pista po investohen jo vetëm në ndërtim në Tiranë por edhe në resorte luksoze në jug të vendit. Në Tiranë lejet e ndërtimit përfitohen brënda një dite”

 

E pyetur nga gazetarja Klaudja Karabolli nëse këta persona që po investojnë janë të ashtuquajyurit ‘oligarkë’, gazetarja nuk e përjashtoi mundësinë.

Sektori I ndërtimit prej vitesh është në zhvillim dhe mbetet dhe një nga pikat ku grupet kriminale dhe jo vetem pastrojnë paratë e pista. Gjithashtu dyqanet e luksit të vajzave të shoëbizit që nuk shesin praktikisht asnjë product, janë kthyer në një menyrë të suksesshme të pastrimit të parave.

“Në ndërtim injektohen paratë kryesiht, por jo vetëm, edhe në call center. Në rajon personat e përfshirë janë dënuar ndërsa në Shqipëri vazhdojnë aktivitetin të lirë”

Gazetarja investigative Lindita Çela, u shpreh se pastrimi I parave në Shqipëri favorizohet nga shteti I dobët. Personat që kërkohen apo hetohen nga drejtesia e shteteve të tjera, në shqipëri përfitojnë status të priviligjuar duke marrë leje ndërtimi dhe duke perfituar lehtesi ligjore

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

Politikë

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

  Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi pasditen e së dielës në Durrës një takim madhështor me kandidatët e saj në Qarkun e Durrësit. Me mijëra qytetarë kishin dalë në rrugët e qytetit...

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

Politikë

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

  Strukturat e PS po zbrazen çdo ditë , pasi socialistët e ndershëm, të zhgënjyer kanë vendosur t'i bashkohen Partisë DemokratikeArdit Kertusha dhe Serjan Mazreku dy ish aktivistët e rëndësishëm të...

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...