Vjosa zgjidhet, kori zgërdhihet!

Hënë, 05 Prill 2021 09:13

 

Nga Elmaz Sherifi, ish-ministër i PS

“Vjosa zgjidhet, kori zgërdhihet” !
Kur Albin Kurti dhe Vjosa Osmani hynë bashkërisht në fushatën zgjedhore për t’u votuar kryeministër dhe presidente, shumë analistë në Tiranë qeshnin ironikisht dhe shpreheshin tejet të bindur, se projekti ishte thjesht një dëshirë e as kishte për të ndodhur, sepse, sipas “korit vajtues”, Albini ishte i padëshiruar nga SHBA dhe Vjosa nuk kishte besimin e zgjedhësve dardanë.
Dje Kuvendi i Kosovës e zgjodhi Vjosën kryetare të shtetit me shumicë të cilësuar.
Zgjedhja e saj plotësoi standardin e konsolidimit të institucioneve demokratike në Dardani dhe përshëndetjet nga Amerika dhe Europa rrodhën si “Vjosa” në pranverë. Përfytyroni si janë zgërdheshur fytyrat e vrerosura në Tiranë, që më parë e quanin të pamundur realizimin e “skenarit Albin-Vjosa”.
Ani s’ka derte! Rëndësi ka plotësimi i Kosovës me të gjitha institucionet e shtetit te së drejtes, të dala nga zgjedhjet e lira e demokratike, të cilat i bëjnë karshillëk Shqipërisë e cila është në prag zgjedhjesh dhe kërcënohet nga “despotizmi zgjedhor”, që tallet me zgjedhësit shqiptarë duke iu fshirë emrat kandidatëve për deputetë dhe i detyron zgjedhësit te votojnë numra.
Urime pa fund për kryetaren e shtetit të Dardanisë Vjosa !

Modifikuar më Hënë, 05 Prill 2021 09:13

1 koment

  • Përgjigju Williammot

    single chatting free
    online dating reddit

    E mërkurë, 28 July 2021 06:20 komentuar nga Williammot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...