Tritan Shehu/Covid: Shqiperia rrezikon dy fishin e vdekjeve ndaj vitit te kaluar!

Hënë, 06 September 2021 10:28

Covid: Shqiperia rrezikon dy fishin e vdekjeve ndaj vitit te kaluar!
Nje studim i Charité te Berlinit tregon se ne popullesite e pa vaksinuara ose te vaksinuara me vaksinat e pa efekeshme, varianti Delta jep deri ne dy fishim e te shtruarve ne spital, ne reanimacione dhe ne mortalitet, ndaj vitit te kaluar.
—Shqiperia sot ka nje nga nivelet me te ulta ne Bote te vaksinimit te plote, nen 26% te popullesise, kur mezatarja boterore me Afriken, Azine etj brenda, eshte 35%, pa asnje perspektive kjo permiresimi te shpejte me vaksina te efekeshme.
—Shqiperia edhe me keq, ka shumicen e vaksinave Kineze, te pa certifikuara dhe te pa efekeshme keto; nuk ka asnje strategji per korregjimin e ketij gabimi fatal.
—Shqiperia nuk ka asnje pregatitje per uljen e moshes se vaksinimit ne 12 vjec e aplikimin e dozes se trete.
—Po t’i shtojme ketyre gjendjen e rende te sistemit tone shendetesor, mungesen e masave permiresuese te paresorit, spitalorit, reanimacioneve, laboratoreve, liberalizimit te testimeve, forcimit te mbrojtjes se personelit etj, gjendja behet...
Mos harojme se deri tashti Shqiperia ka pasur nga Covid mbi 16 mije humbje jetesh midis popullesise, nder ata 50 mjeke.
Nderkaq kjo Qeveri vazhdon te fshihet si struci nga e verteta!
Dhe ne fund dicka tjeter per kete Qeveri e “Komitet” pa veshe, sy e goje:
—Kujtohuni dhe per vaksinat ndaj “gripit” te zakonshem, por te tilla te perdoreshme ne vendet e BE ato.
—Kujtohuni edhe per vaksinimin periodik ndaj Pneumokokut.
Te dyja tashme po futen ne protokollet e parandalimit gratis per te gjithe popullesite!
Ndryshe rrezikojme qe viti i kaluar te duket si nje “shetitje” me ate qe po vjen.
P.S. Megjithese me shume keqardhje, jam i detyruar te them te verteten, sic kam vepruar deri tashti, por qe fatkeqesisht eshte konfirmuar, sepse kjo Qeveri e pa pergjegjeshme nuk ka dashur as te permendet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi