Thirrja luftënxitëse e Kishës serbe, Berisha: Vuçiçi të dërgohet në Hagë

Hënë, 06 September 2021 14:05

 

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas incidenteve të ditës së djeshme në Mal të Zi dhe thirrjeve të kreut të ri të kishës, për futjen e ushtrisë serbe në Kosovë.

Ish-kryeministri Berisha shkruan se, këto thirrje janë të frymëzuara nga Aleksandër Vuçiç, i cili po përdor edhe klikat shqiptare dhe shqiptaro-maqedonase me në krye vasalet e tij Zografi Bis dhe Zoran Zaev.

 

Berisha kërkon që Vuçiç të dërgohet në Hagë për frymëzimin e gjenocideve.

 

Ovo se pjevalo u Cetinjskom Manastiru kroz vjekove ??

Ok ok pic.twitter.com/kgrUWUaJXN

— DIDI (@didileja) September 5, 2021
Reagimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha:

Ushtria ne Kosove!

Thirrja luftenxitëse e Kishës serbe!

Miq, Kisha Serbe instrument i nacionalizmit të vërber serb me urdher te presidentit të serbomadhise Vuçiç u frynë borive te konfliktit të ri ne Ballkan!

Ajo shfrytezoi dje ceremonine e fronezimit te kreut ri te saj per Malin e Zi epishkopit Joanikije per te bere thirrje me gojen e ketij te fundit per futjen e ushtrise pushtuese serbe ne Kosove dhe ndezjen keshtu te nje konflikti te ri ne Ballkan. Keto thirrje luftenxitese jane deshmi e qarte e politikes se Serbomadhise qe ndjek Aleksander Vuçiç dhe perdorimit nga ana e tij e te gjitha mjeteve per realizimin e projektit te tij te Serbise se Madhe.

Keto thirrje Vuçiç me zedhenesit e tij te zi qe perdorin librin e shenjte si Kallash i leshon ne nje kohe kur ka rrethuar Kosoven me klika shqiptare dhe shqiptaro-maqedonase me ne krye vasalet e tij Zografi Bis Zaev.

Keto thirrje kushtrim lufte jane jehone e deklaratave te qarqeve ultarnacionaliste serbe te nxitura nga vet Vuçiç se pas Afganistanit radhen e ka Kosova.

Me keto thirrje te Kishes luftedashese serbe Presidenti i serbomadhise Aleksander Vuçiç kerkon te diktoje ne procesin e negociatave ne Bruksel.

Keto thirrje jane kembane e vertet alarmi per shqiptaret ne Kosove dhe kudo qe jane te ngrihen ne nivelin e vetdijes kombetare ndaj rrezikut qe kercenon kombin tone dhe Kosoven nga serbomadhi Vuçić dhe argatet e tij Zografi bis dhe Zoran Zaev.

Me kete rast i bej thirrje NATO-s dhe komunitetit nderkombetar te nisin nje minute e me pare proceduren e dergimit ne gjykaten e Hages te frymezuesit te genocidit serb ne Bosnje dhe Kosove ish Geobelsit te Milloshviçit dhe mekembesit te Sheshelit, Aleksander Vuçiç.

PS: ketu keni Videon e thirrjeve luftenxitese te zedhenesit te Vuçiçit me veladon ne Manasitirin e Cetines

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi