Tritan Shehu:Politikat e Rames, faktor stimulues i revanshit serb ne Mal te Zi.

Tuesday, 07 September 2021 08:36

Politikat e Rames, faktor stimulues i revanshit serb ne Mal te Zi.
Ngjarjet ne Mal te Zi treguan:
a) Se Serbia eshte akoma e ngarkuar me endrat e “Serbise se Madhe”.
b) Rrezikshmerine e “projekteve” te Vucic per Rajonin.
Fatkeqesisht Serbia “fytyren” vazhdon ta kete nga Lindja, per ku tenton te terheqe edhe Ballkanin Perendimor nen dominimin e saj.
Kjo “ushqehet” dhe nga lidhja e Serbise me Rusine, maredheniet ushtarake me ate, nga firmosja e Traktatit te Unionit EuroAzian me Mosken e influencat e saj.
Ndersa Rama i bindur se per ate si per te gjithe autokratet nuk ka vend ne BE, po i sherben kesaj me:
1-Politikat e tij kapitulluese ne kundershtim me interesat tona e te Rajonit, qe i dhuruan Vucic rolin lider ne Rajon, rol qe Shqiperia po e luante pozitivisht.
2-Sinkronizimin me teorine Serbe per “ndryshimin e kufijeve” ne realizimin e aspirates se ”Serbise se Madhe”, qe ishte nje pike shkaterruese e prestigjit tone dhe e unitetit midis nesh ne politikat Rajonale.
3-Kthimin e Rames ne nje zedhenes se Vucic per “Jugosllavine e Re”, qe perben piken kulmuese te marjes se lidershipit nga Vucic, vasalizimin ndaj tij, zbehjen e aspirates sone jetike, ate europiane.
Keto qendrime kane luajtur rol per konsolidimin e “endrave” te qarqeve nacionaliste serbe, te konkretizuara dhe me ngjarjet ne Mal te Zi.
Por nga ana tjeter ato ngjarje po qartesojne realitetin ndaj teorive te Vucic perfshi “Ballkanin e hapur” alias “Jugosllavia e Re”, duke ja treguar “lakuriq” fallcitetin e tyre opinionit, BE e Perendimit.
Bashkepunimi rajonal eshte i dobishem edhe ne procesin e integrimit, por atehere kur ai udhehiqet e garantohet nga Brukseli, kur ne te perfshihen si te barabarte te gjithe vendet e rajonit perfshi dhe Kosoven, kur dhe ata qe jane antare te BE ne Rajon apo shume prane tij, behen ne nje forme pjese e saj.
Por kjo nuk mund te realizohet nepermjet “projekteve” ku autor, realizues e garant eshte Vucic, qe kane nje objektiv: Rajonin nen Serbine drejt Lindjes.
Mali i Zi e konfirmoi perseri kete te vertete te rrezikeshme.
Ajo duhet ndalur!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi