Vizita e Merkel në Shqipëri/ Ambasadori gjerman takon Bashën dhe e informon mbi axhendën e Kancelares

Tuesday, 07 September 2021 09:25

 

Pak më shumë se një javë nga vizita që do të zhvillojë Kancelarja gjermane në Shqipëri, ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, ka zhvilluar një takim me kreun e opozitës, Lulzim Basha, në selinë blu.


Burime nga takimi thanë për gazetën “Panorama” se kryediplomati gjerman ka informuar kreun e PD-së për vizitën e nivelit të lartë që do të zhvillojë në rajon. Një ditë para se të vijë në Shqipëri, mësohet se Merkel do të jetë në Beograd, ndërkohë takimet do të zhvillohen me Kryeministrat e vendeve të rajonit. Po ashtu mësohet se fokusi i takimeve do të jetë në lidhje me Procesin e Berlinit.

Kancelarja gjermane mbështet Procesin e Berlinit dhe jo nismën e tre liderëve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë për Ballkanin e Hapur. Merkel do të jetë në postin e Kancelares deri në fund të muajit shtator, pas tri mandatesh radhazi në këtë post.

Procesi i Berlinit u iniciua nga Gjermania në vitin 2014 për të përmirësuar marrëdhëniet brenda rajonit të Ballkanit dhe për të përshpejtuar integrimin në BE të atyre shteteve që nuk janë ende anëtare. Fokusi është në ato vende të Ballkanit që ende nuk janë anëtare të BE-së – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi