Nga Sali Berisha/Nderim të thellë për viktimat e 11 Shtatorit dhe ata që ranë kundër terrorizmit

Saturday, 11 September 2021 12:47

 

Nga Sali Berisha - 11/09/2021

Sot, 20-vjetori i sulmit terrorist barbar të al Qaeda-s ndaj SHBA, në të cilin u goditen me avion Kullat Binjake në New York, ndërtesa e Pentagonit në Washington. Nga ky akt terrorist gjetën vdekjen 2797 qytetarë amerikanë dhe u plagosën mbi 6000 të tjerë.

Ky sulm mizor ndryshoi më shumë se çdo gjë, SHBA-në dhe botën në këto dy dekada. Osama Bin Laden dhe pas tij al-Bagdati, Sylejman Qazimi dhe qindra e mijëra anëtarë të falangave të tyre morën nga SHBA-ja ndëshkimin që meritonin. Por, përsëri sot, veçanërisht pas fitores së talebanve në Afganistan nuk mund të thuhet se bota është më e sigurt nga terrorizmi islamist.

Sot është një ditë për të shprehur nderimin tonë të thellë për viktimat e 11 Shtatorit, por edhe për të gjithë ata që ranë për t’u bërë të pavdekshëm kundër terrorizmit, për të bërë SHBA-në dhe botën, një vend më i sigurt si dhe mbështetjen e plotë për luftën ndaj këtij armiku të egër të njerëzve të lirë në mbarë botën.

 

P.S. Foto tregon ngritjen e 7000 mijë flamujve të SHBA në një park të ndërtuar në Sant Louis në nderim të viktimave të 11 Shtatorit

Modifikuar më Saturday, 11 September 2021 12:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi