Tritan Shehu/Covid: „Sihariqi“ i Rames per njohjen e pasaportes se vaksinave, nje luge boshe per shumicen dermuese te shqiptareve.

E mërkurë, 15 September 2021 19:06

Covid: „Sihariqi“ i Rames per njohjen e pasaportes se vaksinave, nje luge boshe per shumicen dermuese te shqiptareve.
Rama hedh vetem nje fishekzjare per te hequr vemendjen nga deshtimet e tij edhe me politikat e vaksinimit Covid.
Procedura e filluar me Brukselin per pasaporten shqiptare te vaksinimit ka te beje vetem me formatin e dokumentit dhe shenjat e tij.
Ajo nuk ka aspak te beje me thelbin e ceshtjes, llojin e vaksines.
BE njeh vetem vaksinat e miratuara nge EMA, pra deri tashti ato Pfizer, Moderna, AstraZeneca e Johnson&Johnson, asnje tjeter.
As vaksinat Kineze, qe akoma nuk kane paraqitur as dhe dosje prane EMA, as ate ruse, qe megjithese ka paraqitur nje dosje, nuk ka akoma nje miratim per perdorim nga ajo agjensi.
Pra jemi pikerisht aty ku ne e kemi ngritur zerin:
--Shqiptareve ne shumicen dermuese u jane aplikuar vaksina kineze e ruse, te pa certifikuara, jo te sigurta, duke rrezikuar rende keshtu jeten e shendetin e tyre.
--Shqiptareve keshtu perseri ne shumice nuk i njihet as formalalisht ky proces vaksinimi, pra eshte nul edhe si dokument burokratik per levizjen jashte kufijeve.
—Shqiptaret ndahen keshtu edhe ne Shqiperi ne qytetare te diskriminuar ne shumice dhe te privilegjuar per nje pjese te vogel, sipas llojit te vaksinave te aplikuara.
Perfundimi, ai qe kemi kerkuar:
1-Nderprerja e perdorimit te vaksinave te pa certifikuara-
2-Perdorimin per te gjithe prej moshes 12 vjec te vetem vaksinave te certifikuara, si po vepron edhe Kosova.
3-Rivaksinimi i te gjithe atyre qe jane vaksinuar me ato vaksina te pa certifikuara, me dozat e plota te llojeve te miratuara nga EMA, te sigurta e te efekeshme keto, gje qe po e aplikon edhe Turqia.
Kjo jo vetem do te forcoje sigurine medikamentoze, mbroje jeten e shendetin, do te zhduke diskriminimin edhe te brendshem ndaj shumices, por dhe do te jete nje ndihme e madhe per levizjen e lire.
Te gjithe shqiptaret meritojne ato cilesi vaksinash si dhe greket, italianet, kroatet, sllovenet per te shkuar pastaj te gjermanet, francezet etj.
Shqiptaret nuk jane qenie te dores se dyte!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi