'Shkelje syri' mes PD dhe PS, shtyhet ngritja e Komisionit Hetimor për inceneratorët

E Enjte, 14 October 2021 18:39

 

PD dhe PS vijojnë të japin sinjale bashkëpunimi.

Buzëqeshja e Edi Ramës dhe Lulzim Bashës sot gjatë seancës së Kuvendit, sa herë kinse replikonin me njëri-tjetrin, po sjell gradualisht frytet e para.

 

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialistë, Taulant Balla kërkoi në seancën e sotme plenare në Kuvend që votimi për Komisionin Hetimor për inceneratorët, i kërkuar nga opozita, të shtyhet për në seancën e radhës.

Balla u shpreh se ky propozim i shumicës parlamentare vjen pasi duhet që fillimisht të saktësohet objekt i hetimit.

 

“Lidhur me procedurat e ndjekura për impiantet e trajtimit të mbetjeve, dua të informoj se kemi komunikuar me PD për të detajuar objektin e punës hetimore në Komision. Do të doja që votimi të shtyhet në seancën pasardhëse me besimin se deri në seancën pasardhëse do ta kemi detajuar plotësisht objektin e hetimit”, tha Balla.

Çuditërisht kjo kërkesë u mirëprit menjëherë nga Partia Demokratike. Krejt ndryshe nga retorika e përdorur nga Basha nga foltorja e Kuvendit, me gjuhë në dukje agresive, por që zbutej me një buzëqeshje dhe ulje koke njëkohësisht, bashkë me Ramën.

Gazmend Bardhi, tha se ka pasur një tentativë të qartë të PS-së për të penguar ngritjen e Komisionit Hetimor, duke theksuar se janë dakord që votimi të shtyhet për javën tjetër.

“Sot jemi informuar për një kërkesë të grupit të PS , dhe në biem dakord që votimi i këtij Komisioni të shtyhet për javën tjetër”, u shpreh ai.

Megjithatë, edhe kur të ngrihet komisioni nuk pritet të ndodhë hataja, sepse duket qartë tashmë që palët kanë rënë dakord për të moshetuar asgjë nga ato që propagandohen në media.

Kjo pasi e gjitha është përpjekje për të shfokusuar vëmendjen nga ajo që po ndodh në Partinë Demokratike, pas nisjes së 'Foltores' nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe rrëmbimit të zemrave të demokratëve në të katër anët e vendit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...