Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

E mërkurë, 27 October 2021 10:53

 

Nga Ylli Manjani

1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi çdo gjë në dy të parat.

2. Do bënte Shqipërinë me Senat, por edhe atë pak parlament që ka ngelur do t'ia dorëzojë policisë dhe Prokurorisë.

 

3. Do bënte sistem të ri zgjedhjesh. Ndërkohë propozon që deputetët t'i zgjedhë SPAK-u, jo populli.

 

4. Do zhbënte ndryshimet kushtetuese të 2008-ës. Në fakt propozon ndryshime të tjera që e kthejnë vendin në kushtetutën e 1976-ës.

5. Do kthente normalitetin demokratik, por na propozon frontin demokratik të gjyqeve publike.

Nuk po përsëris këtu numrin e pafundëm të rasteve ku do të duhej të kalonin mbi trupin e tij… Trupi i tij u bë autostradë ku qeveria moniste ecën me shpejtësi të lartë.

Por këto propozime dhe sjellje publike janë të Lulit, jo të miat. Unë thjesht po i sjell në vemendje…

Modifikuar më E Enjte, 28 October 2021 09:45

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...