‘30 qershori’/ Meta: Shkelje të rënda në vendimin e Kushtetueses

Premte, 14 Janar 2022 12:54

 

Presidenti Ilir Meta doli në një konferencë për shtyp, ku foli në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet monopartiake të 30 qershorit.

Ai tha se Kushtetuesja ka kryer shkelje të rënda në vendimin e sja.

“Nuk u nxitova kur Gjykata Kushtetuese tha vendimin e saj, apo mosvendimin e saj.

Përkundër pritshmërive të larta dhe legjitime jo vetëm të popullit, por edhe të institucioneve ndërkombëtare, do të duhej të kishim një vendim përfundimtar të Gjykatës Kushtetuese, por ajo gjykatë nuk mori asnjë përgjegjësi.

 

Siç jeni në dijeni, kjo gjykatë ka rrëzuar kërkesën e Shoqatës së Bashkive, duke deklaruar mungesën e juridiksionit kushtetues, ajo e la këtë çështje pa një zgjidhje përfundimtare.

Pasi u njoha zyrtarisht me vendimin e zbardhur, përmes një letre zyrtare kam kërkuar nga Gjykata Kushtetuese një kopje të të gjithë dosjes gjyqësore që dokumenton çdo hap. Nga studimi i materialit voluminoz, presidenca ka konstatuar se janë kryer disa shkelje të rënda pozicionale dhe etike që cenojnë veprimtarinë e gjyqtarit. Kjo legjitimon një procedim disiplinor,” tha Meta

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...