‘8 janari’/ Meta: Zgjidhja është te vota e lirë dhe respektimi i vullnetit të shumicës

Premte, 14 Janar 2022 13:10

 

Presidenti Ilir Meta foli në konferencën për shtyp edhe për situatën e krijuar brenda Partisë Demokratike, duke u ndalur te protesta e 8 janarit.

Meta tha se zgjidhja për këtë situatë vjen nga vota e lirë dhe respektimi i vullnetit të shumicës

“8 janari në vlerësimin tim nuk është një ngjarje e izoluar, por është një moment tragjik i një procesi politik degradues, që po zhvillohet prej muajsh e prej vitesh në sytë e të gjithë shqiptarëve, thelbi i të cilit është mungesa e ballafaqimit demokratik me votë të lirë.

 

Jemi në kushtet kur demokracia dhe të gjithë institucionet janë minuar nga kapja graduale. Pikërisht kur energjitë duhet të ishin për rikthimin te demokracia dhe institucionet e saj, po bëhemi dëshmitarë të cenimit të institucionit të opozitës dhe të votës së lirë.

 

Nuk dua të bëhem palë në konflikt, por jam i shqetësuar për përshkallëzimin e konfliktit të panevojshëm brenda partisë më të madhe opozitare, që duhet të ketë vetëm një zgjidhje: votën e lirë dhe respektimin e vullnetit të shumicës, si dhe garantimin e fraksioneve. Përdorimi i forcës ndaj dyerve dhe dritareve, aq më keq edhe ndaj protestuesve, është i papranueshëm,” tha Meta.

“Zhvillimet e 8 janarit sollën edhe ndonjë shembull pozitiv që bën thirrje për reflektim si dorëheqja e rojes së selisë së PD për të mos qenë dëshmitar i dhunës. Uroj që të gjithë të ngrihen në nivelin e përgjegjshmërisë së tij,” tha Meta

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...