Tritan Shehu:Dita e neserme, 17 Janari, eshte nje nga ditet me te trishta per popullin tone.

Diel, 16 Janar 2022 17:51

Dita e neserme, 17 Janari, eshte nje nga ditet me te trishta per popullin tone.
554 vite me pare shqiptaret mbeten pa personalitetin me te shquar te historise sone kombetare, bashkuesin, shtetarin, udheheqesin, “mburojen”, Luftetarin tone per liri e identitet, Gjergj Kastriotin Skenderbeun.
U nda nga jeta per te hyre ne pavdekesi politikani e vizionari, qe vendosi themelet e shtetit tone, te lidhjeve tona te pa zgjidheshme me Europen e Perendimin, me familjen tone te madhe, qe i perkasim.
Ai me lufterat e tij kunder pushtimit otoman jo vetem mbrojti trojet, lirite e dinjitetin tone, por duke u bere nje mburoje edhe per pjese te Europes, fqinjeve tane Perendimore, “vulosi” lidhjet tona natyrale me ate qyteterim e vlerash.
Domethenese eshte se edhe pas 500 vitesh te atij pushtimi te eger, shqiptaret mbas luftrash te pafund me 1912 duke shpallur pavaresine, rikonfirmuan edhe perkatesine tone Perendimore.
Dhe kjo u realizua nen flamurin e Gjergjit te madh.
Fatmiresisht e njejta gje u perserit edhe me 1990 kur perpjekjet tona per tu cliruar nga pushtimi komunist kishin perseri ne qender te tyre, aspiraten europiane, demokracine Perendimore.
Ishte po ai flamur qe priu, i cliruar tashme nga „ylli“ diktatorial.
Fakti qe ne shekujt qe pasuan ate 17 Janar 1468 historia jone permban dy periudha tragjike, ate te pushtimit otoman e ate te atij komunist, qe tentuan ne cberjen e perkatesise dhe identitetit apo vlerave tone si komb, tregon se sa te kujdeshem e te vendosur duhet te jemi per te mbajtur pa asnje lekundje gjithemone:
Fytyren tone te kthyer nga Perendimi!

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...