Meta nderon Teatrin “Andon Zako Çajupi”/ Korça tregoi qytetarinë e saj

Premte, 21 Janar 2022 12:15

 

Presidenti Ilir Meta është i pranishëm sot në qytetin e Korçës, në ceremoninë e vlerësimit të katër artistëve të shquar korçarë, si dhe të Teatrit “Andon Zako Çajupi”.

Meta i ka dhënë Teatrit “Andon Zako Çajupi” titullin “Nderi i Kombit”.

Në fjalën e tij, Meta tha se Korça ka prodhuar shumë personalitetet, ndërsa shtoi se duhen ruajtur vlerat dhe traditat më të mira.

“Ky është një qytet që ka prodhuar shumë personalitete.

Urime shumë për Muzeun.

Ne jemi pak të pakujdeshsëm në ruajtjen e problematikave të trashëgimisë, vlerave. Por, Korça tregoi qytetarinë e saj.

Pashë vërtetë një punë të mirë për muzeun e Kolonjës, duhen ruajtur këto vlera.

Asgjë nuk fillon nga e para e nuk mund të ketë vazhdimësi nëse nuk ruhen traditat më të mira para nesh”-tha Meta.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...