Berisha: Revolta ndaj regjimit po zien! Duhet të krijojmë me shpejtësi frontin opozitar

Saturday, 11 June 2022 13:13

 

Kryetari demokrat, Sali Berisha, tha në takimin me krerët e degëve të PD se revolta po zien, ndaj duhet përgatitur sa më shpejt fronti opozitar.

“Revolta, pakënaqësia ndaj këtij regjimi zien dhe vlon jo vetëm në zemrat e demokratëve, por edhe të një përqindje të madhe të individëve pa parti, por edhe qoftë të PS dhe partive të tjera.

 

Për shkak të kësaj apatie, frika është e përhapur thellë. E them këtë për detyrimet tona që kemi. Sot nuk mund të ketë mësues të kënaqur, kur prej tetë vitesh ai nuk sheh asnjë përmirësim real të gjendjes së tij personale, të gjendjes familjare të fëmijëve që mëson, të prindërve që takon. Shikon vetëm rënie. Shikon vetëm mospërfillje. Po kaq e vërtetë është kjo edhe me mjekët, që po ikin pasivisht për shkak të shpërfilljes së plotë nga ky regjim. Kështu me të gjithë profesionistët e tjerë. Është e vërtetë me qytetarët, është e vërtetë me të rinjtë.

 

 

Pra, orbita e pakënaqësisë dhe revoltës është shumë e madhe. Detyra jonë është t’i aktivizojmë, t’i tërheqim ata në veprimin tonë. Të bëjmë gjithçka për të vendosur bashkëpunimin me ta. Të bëjmë gjithçka për të identifikuar çdo organizatë, çdo grup interesi, çdo individ influent dhe çdo aleat tonin.

 

Ne duhet të krijojmë me shpejtësi frontin opozitar. Ne jemi në situatë absolutisht shumë më të vështirë sesa në vitin 1991. Po pse ua them unë këtë? Në vitin 1991 ne kishim një regjim monist, komunist. Por ai ishte një rrokullisje botërore. Komunizmi nuk ra në Shqipëri fillimisht. Ai u rrokullis në Europë.

Ishte monist, i kishte të gjitha pushtet, por prapë nuk mbijetonte sot. Kurse sot kemi regjim monist si në vitin 1991. Pa asnjë dallim. Përkundrazi, edhe më monist se në vitin 1991. Sot të gjitha pushtetet janë në duart e Edi Ramës, në duart e një njeri, në duart e një partie. Sot është realitet më i hidhur i Shqipërisë, partia-shtet.

Nga ana tjetër, askush nuk do të angazhohet për rrëzimin e këtij pushteti përveç nesh. Nëse ne presim se do na vijnë ndihma, ne mashtrojmë dhe gënjejmë veten tonë. Para syve tanë, u instalua çdo vit dhe çdo muaj pushteti total monist i PS-së,” tha Berisha

Modifikuar më Diel, 12 June 2022 09:40
Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...