Tritan Shehu:Shkelet perseri regullorja duke bllokuar Rezoluten per genocidin serb ne Kosove.

E Enjte, 23 June 2022 18:39

Kuvendi sot:
Shkelet perseri regullorja duke bllokuar Rezoluten per genocidin serb ne Kosove ne disa pika:
1- Eshte shkeluar afati 3 ditor per tu diskutuar ne Konferencen e Kryetareve prej momentit te depozitimit te kerkeses, sot kane kaluar tre jave.
2-Konferenca e Kryetareve nuk vepron ne fshehtesi. Ajo eshte e detyruar te publikoje rendin e dites me pare dhe me pas ceshtjet qe u diskutuan, gje qe nuk egziston.
3-Eshte detyrim te thiren dhe firmetaret e kerkeses ne Koferencen qe do te diskutonte Rezoluten, gje qe nuk eshte kryer.
4-Konferenca e Kryetareve nuk mund ta dergoje ate kerkese ne Komisionin e Jashtem, por vetem direkt ne seancen plenare, pa mirekuptimin e autoreve. Vetem autoret e kane kete te drejte e askush tjeter!
Pra qartesisht deri tashti kemi vetem shkelje te Rregullores per te mos lejuar kalimin ne seance plenare te kerkeses per Mocion me debat te finalizuar me Rezolute, per te njohur e denuar genocidin serb ne Kosove, kerkuar nga nje grup deputetesh.
Pa asnje dyshim kjo, ne turpin e ketij Kuvendi, realizohet vetem nga presionet e Vucicit dhe pasojat e “Ballkanit te hapur”!

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...