Shqipëria me pagën mesatare më të ulët në Ballkan. “Ju lutemi lidhuni me euron”

Diel, 03 July 2022 15:01

 

Ekonomisti austriak Gunther Fehlinger, anëtar i bordit të Grupit për Integrim Ekonomik Rajonal në Ballkan ka publikuar grafikun me pagat mesatare në rajon ku Shqipëria renditet në vendin e fundit.

 

Ai thotë se vendi që ka pagën mesatare më të ulët është pikërisht Shqipëria, shteti që ka një politikë të pavarur të monedhës që përdor duke refuzuar të miratojë euron.

“Tabela tregon pagën mesatare mujore në Ballkanin Perëndimor. Gjejeni cili vend ka një politikë të pavarur të valutës që nuk lidhet me euron ose ka refuzuar të implementojnë euron, por edhe ata që promovojnë një qasje të çuditshme, kundërshtuese të përqafimit të euros.
Edi Rama, Banka e Shqipërisë, ju lutemi lidhuni me euron”, shkruan ai.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...