Fitoi në shtëpinë e Sorosit: Votuesit janë lodhur nga sundimi i një partie

Hënë, 21 November 2022 12:58

 

Kongresmeni republikan i sapozgjedhur, Mike Lawler, ka arritur një fitore spektakolare në zgjedhjet e mes-mandatit në SHBA.

Ai fitoi në një zonë shumë të vështirë në Nju Jork. Lawler arriti një fitore në një zonë demokratësh, duke mundur kongresmenin Sean Patrick Maloney.

 

Ky i fundit është edhe kryetar i Partisë Demokratike për rajonin e Nju Jorkut. Ai nuk kishte humbur zgjedhjet që nga viti 2013.

I pyetur nga Fox News, Lawler tha se fitoi për shkak se votuesit ishin lodhur nga sundimi i një partie.

“Fushata ime u fokusua kryesisht te inflacioni, krimi, edukimi dhe ato çështje që shqetësojnë vërtet votuesit”.

“Ky është një rajon ku Joe Biden pati fituar me 10 pikë diferencë. Është shtëpia e Bill dhe Hillary Clinton, si dhe shtëpia e George Soros. Nuk është aspak një zonë republikane, por njerëzit në Nju Jork janë të lodhur me sundimin e një partie,” tha ai.

Soros njihet si mega-donatori i të majtës. Gjatë këtyre zgjedhjeve, ai ishte donatori më i madh, duke dhuruar më shumë se 190 milionë dollarë për të majtën.

Modifikuar më Tuesday, 22 November 2022 14:01
Login to post comments

Lajmet e fundit

Dhuna ndaj Berishës/ Shehaj tregon momentet e para pas sulmit: Akt i rëndë dhe i orkestruar! Kam parë 18 oficerë policie civile që nuk bënë asgjë

Politikë

Dhuna ndaj Berishës/ Shehaj tregon momentet e para pas sulmit: Akt i rëndë dhe i orkestruar! Kam parë 18 oficerë policie civile që nuk bënë asgjë

  Koordinatorja për luftën kundër korrupsionit në Partinë e Lirisë, Briseida Shehaj dënoi dhunën e ushtruar ndaj Sali Berishës një ditë më parë në protestën e opozitës. Për News24, ajo u shpreh...

A do të japë Berisha dëshmi në polici, Lela: Policia të terhiqet nga seria e provokimeve

Politikë

A do të japë Berisha dëshmi në polici, Lela: Policia të terhiqet nga seria e provokimeve

  Drejtori i Zyrës së Shtypit dhe i Komunikimit në Partinë Demokratike, Alfred Lela në një reagim në Facebook, është ndalur tek sulmi ndaj kreut të PD Sali Berisha të ndodhur...

Gazeta BILD denoncon lobimet e Ramës, lajmi për sulmin ndaj Berishës bëhet më i lexuari në Gjermani

Politikë

Gazeta BILD denoncon lobimet e Ramës, lajmi për sulmin ndaj Berishës bëhet më i lexuari në Gjermani

  Gazeta më e madhe gjermane, BILD, publikoi një shkrim të gazetarit të njohur, Peter Tiede, për sulmin ndaj kreut të opozitës shqiptare, Sali Berisha. Tiede shkruan se Berisha u sulmua nga...