Mungon bashkëpunimi me pushtetin qendror, Spahia: Shkodra duhej të ishte njoftuar për hapjen e portave

Tuesday, 22 November 2022 09:15

 

Nëse qytetarët në Shkodër do të ishin njoftuar në kohë për hapjen e portave të hidrocentralit, atëherë shumë dëme materiale mund të ishin shmangur. Kështu është shprehur kryebashkiaku i qytetit veriperëndimor, Bardh Spahia në një lidhje direkte me “Radari Informativ” në ABC.

Po ashtu, Spahia i cili drejton një bashki e cila historikisht ka votuar djathtas, u shpreh se bashkëpunimi me pushtetin qendror është thuajse inekzistent.

 

Ndërsa bëri të ditur se mbi 2500 Ha tokë ndodhet nën ujë, Spahia u shpreh se në terren duhet një numër i shtuar i trupave të ushtrisë si dhe një numër i shtuar i automjeteve të larta. Deri më tani, sipas tij, janë evakuuar 36 familje me në total 150 anëtarë.

“Që prej ditës së djeshme, Shkodra po përballet me një situatë të jashtëzakonshme. Një situatë e paprecedentë për sa i përket shpejtësisë me të cilën u përballëm banorët me këtë përmbytje. Ka pasur një ndryshim të frikshëm të nivelit të ujit që nuk i lejoi të merrnin masa paraprake. Nuk patën mundësi as institucionet për t’i parajmëruar…Mungesë totale informimi nga ana e institucioneve përgjegjëse karshi bashkisë por edhe qytetare të këtyre zonave,” u shpreh kryebashkiaku i Shkodrës.

Po ashtu, Spahia theksoi se është urgjente që të ndërhyhet e të krijohet një urë e re mbi Drin pas urat ekzistuese po rrezikojnë jetën e banorëve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Dhuna ndaj Berishës/ Shehaj tregon momentet e para pas sulmit: Akt i rëndë dhe i orkestruar! Kam parë 18 oficerë policie civile që nuk bënë asgjë

Politikë

Dhuna ndaj Berishës/ Shehaj tregon momentet e para pas sulmit: Akt i rëndë dhe i orkestruar! Kam parë 18 oficerë policie civile që nuk bënë asgjë

  Koordinatorja për luftën kundër korrupsionit në Partinë e Lirisë, Briseida Shehaj dënoi dhunën e ushtruar ndaj Sali Berishës një ditë më parë në protestën e opozitës. Për News24, ajo u shpreh...

A do të japë Berisha dëshmi në polici, Lela: Policia të terhiqet nga seria e provokimeve

Politikë

A do të japë Berisha dëshmi në polici, Lela: Policia të terhiqet nga seria e provokimeve

  Drejtori i Zyrës së Shtypit dhe i Komunikimit në Partinë Demokratike, Alfred Lela në një reagim në Facebook, është ndalur tek sulmi ndaj kreut të PD Sali Berisha të ndodhur...

Gazeta BILD denoncon lobimet e Ramës, lajmi për sulmin ndaj Berishës bëhet më i lexuari në Gjermani

Politikë

Gazeta BILD denoncon lobimet e Ramës, lajmi për sulmin ndaj Berishës bëhet më i lexuari në Gjermani

  Gazeta më e madhe gjermane, BILD, publikoi një shkrim të gazetarit të njohur, Peter Tiede, për sulmin ndaj kreut të opozitës shqiptare, Sali Berisha. Tiede shkruan se Berisha u sulmua nga...