Tritan Shehu:“Kontrabanden” e ilaceve e ben dhe e stimulon vete shteti!

Tuesday, 24 Janar 2023 14:07


Ai po rrezikon ne shkalle te gjere shendetin e qytetareve, po “zbras xhepat” e tyre!
Degjoj perseri se kane arrestuar X ose Y person per sjellje kontrabande medikamentesh.
Absolutisht akte te denueshme keto, te rrezikeshme per shendetin e qytetareve, sepse te tilla medikamente jane edhe te pa garantuara!
Por nqs do ta analizojme ne thelb kete ceshtje, do te konstatojme…
Se Shteti eshte shkaktari kryesor i shkaterrimit te sigurise medikamentoze, demtimit te shendetit e financave te qytetareve, kontrabandes se tyre:
1—Me ndryshimet ligjore te vitit 2014, kur qellimisht ju hap rruge importit te medikamenteve te pa certifikuara nga EMA, pra me origjine te pa sigurte.
2—Me ndryshimet kamufluese te realizuara edhe se fundi per lendet e para, kur maxhoranca rrezoi amendametet e paraqitura, qe obligonin certifikimin EMA.
3—Me lenien e prodhimit dhe tregut vendas jashte standarteve GMP, GDP e GFP te EMA, gje qe demton sigurine tone medikamentoze.
4—Me mbushjen si pasoje te tregut farmaceutik, vecanerisht te zgjedhjeve te rimbursuara, me medikamente te origjines se pa sigurte.
5—Duke demtuar shendetin e qytetareve e detyruar ata te paguajne nga xhepi per medikamente te sigurta, jashte skemes se rimbursimit.
6—Duke krijuar nje konfuzion te plote ne tregun tone farmaceutik, qe sherben edhe si mjegullnaje per te fshehur veprimtarite korruptive e keqberese.
7—Te gjitha keto krijojne hapesira per kontrabanden e medikamenteve, si nevoje e qytetareve per medikamente te sigurta.
Pra shkaku i vertete stimulues jane politikat farmaceutike te bazuara vetem ne interesa te errta, klienteliste e jo mbi ate qe duhet bere.
Gje qe realisht eshte e thjeshte, po e relizon edhe Kosova:
---Duhet te vendosim domosdoshmerine e certifikimit EMA per te gjitha importet.
---Duhet te arrijme implementimin e standarteve EMA ne prodhimin vendas e tregun tone ne pergjithesi.

Modifikuar më E mërkurë, 25 Janar 2023 12:34
Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...