Rama ka pranuar lidhjet me ish-zyrtarin e FBI-së: McGonigal është miku im

Tuesday, 24 Janar 2023 15:37

 

Disa muaj më parë, Kryeministri Edi Rama pranoi miqësinë me ish-zyrtarin e FBI, Charles McGonigal, i arrestuar në SHBA, pasi ka përfituar para nga një shqiptar dhe udhëtime të mbuluara në Tiranë. Por teksa muaj më parë, Rama mohonte që të kishte lidhje pune apo biznesi me ish-zyrtarin e FBI, hetimet në SHBA hodhën poshtë variantin dhe deklaratat e Kryeministrit.


Kryeministri Edi Rama e ka pranuar me krenari, lidhjen miqësore me ish-zyrtarin e FBI, Charles McGonigal, i arrestuar nën akuzën se ka pranuar shumë të mëdha parash nga një oligark rus dhe nga një shqiptar si dhe ka marrë udhëtime me shpenzime të mbuluara në Tiranë.

Emri i McGonigal u përmend për here të parë krah emrit të Kryeministrit Edi Rama, në shtator të vitit të shkuar kur po hetohej për lidhjet me rusët.

Në atë kohë, i pyetur për lidhjet e tij me McGonigal, Rama u shpreh se shefi i kundërterrorit të FBI ishte miku i tij dhe mohoi që qeveria e tij dhe ai vetë të kishin lidhje të tjera me ish-zyrtarin e FBI.

Por sot, disa muaj më vonë, këto deklarata të Kryeministrit Edi Rama janë hedhur poshtë nga hetimet në SHBA, që vërtetojnë se Mcgonigal është paguar nga Kryeministri Edi Rama për shërbime që ka kryer, ku përfshihen edhe ndërhyrje në institucionet amerikane.

Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...