'Rama sot në Lazarat, si krimineli në vendin e krimit'

Diel, 28 May 2023 12:18

Shkoi në vetmi të thellë pikërisht në atë godinë që flet më qartë se askund tjetër për pasojat e shkatërrimit që ai i bëri Lazaratit, gjithë Gjirokastrës e qarkut, shpopullimin e thellë të tyre; demostron tjetërsimin e pasurisë publike për interesa korruptive individësh e grupesh.

 
 
 
 

Shkoi sot në atë godinë në Lazaratin e Poshtëm, e cila pak vite më parë ishte një shkollë e niveleve europiane, plot nxënës, mësuese e aktivitete, e ndërtuar me fondet e BE.

Më tej, filluar të zbrazet si pasojë e detyrimit nga ky regjim, të atij komuniteti fisnik, punëtor e të ndershëm, të braktisë nën dhunë, varfëri e denigrim, trojet e tij.

 

Këtij procesi iu shtuan dhe përpjekjet e Rilindjes aty për ta abandonuar atë godinë, mbyllur atë shkollë e kthyer në një strukturë të dhënë privatit nën justifikimin e mbledhjes së bimëve mjekësore duke shfrytëzuar për këtë si koperturë një “projekt zviceran”!

Vërtet Rama sot ka zgjedhur vendin më domethënës për bëmat e qeverisë së tij, jo vetëm ndaj Lazaratit!

Ambientin, që në heshtjen e tij sot akuzon qartësisht këtë regjim për politikat shkatërruese, shpopullimin e vendit.

Për korrupsionin e regjimit, që nuk heziton as para fatkeqësisë më të thellë që ai vet ka krijuar për qytetarët.

Dhe Lazarati e priti sot ashtu si ai e meriton, me braktisje të plotë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...