Rrjeti ndërkombëtar ‘Euronews’: Në Shqipëri shpërthejnë protestat kundër korrupsionit qeveritar

E mërkurë, 21 February 2024 16:54
Rrjeti televiziv ndërkombëtar, ‘Euronews’, ishte mes qindra medieve të huaja që kanë raportuar për protestën masive në Tiranë.
 

Sipas këtij rrjeti, ‘në Shqipëri kanë shpërthyer protestat kundër korrupsionit të dyshuar qeveritar’.

“Qytetarë të zemëruar u mblodhën përpara selisë së qeverisë shqiptare në Tiranë, duke qëlluar me gurë dhe flakadanë ndaj oficerëve të policisë.
 

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare dolën në rrugët e kryeqytetit të martën për të protestuar kundër korrupsionit të dyshuar të qeverisë. 

Demonstrata, e cila shënoi 33-vjetorin e rrëzimit të statujës kryesore të drejtuesit komunist, Enver Hoxha, pasi disa muaj protesta nga deputetët e opozitës në parlament.

Çështja kryesore është refuzimi i socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Kabinetit iu kërkuar të krijonte komisione parlamentare për të hetuar akuzat, por refuzoi ta bënte këtë.

Demonstruesit gjithashtu shprehën solidaritet ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili aktualisht ndodhet në arrest shtëpie, ndërsa po hetohet për dyshime se ka shpërdoruar postin e tij për të ndihmuar dhëndrin e tij që të privatizojë një tokë publike për të ndërtuar apartamente”, raporton ‘Euronews’.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...