Berisha: Për dyfishimin e rrogave dhe pensioneve mjaftojnë 40% e vjedhjeve që bën Rama

E Enjte, 22 February 2024 19:38
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha gjatë fjalës së tij në tubimin qytetar tek ‘rruga e Shpresës’ është shprehur se, mjaftojnë vetëm 40 për qind e vjedhjeve të Edi Ramës, që të dyfishohen rrogat dhe pensionet në Shqipëri.
 

Pjesë nga fjala e kreut të PD-së, Sali Berisha: 

 

Mirëmbrëma dhe përshëndetjet më të përzemërta!

Luftëtarë të lirisë, të dinjitetit dhe të fitores së sigurtë! 

Miqtë e mi, me 20 shkurt tejkaluam historinë.

Me 10 shkurt, ju provuam shqiptarëve dhe botës se ne jemi shumica.

Se ne jemi fuqia politike më e madhe e këtij vendi.

Se ne jemi e sotmja dhe e ardhmja e Shqipërisë!

Uragani i 20 shkurtit vazhdon jehonën e tij të fuqishme. Zgjon luanin e fjetur te çdo shqiptar. Fton luftëtarët e lirisë, gati për betejën e radhës, betejën pa kthim.

Ky armik i egër që sillet ndaj këtij vendi, ky armik i egër që sillet ndaj shqiptarëve, më keq se çdo pushtim barbar që kanë njohur. Ky duhet të përballet me mosbindjen civile.

Duhet të përballet me fuqinë e pamatë të uraganit popullor.

Edi Rama është sot armiku më shkatërrimtar që ka njohur Shqipëria në histori.

Shqipërinë, pasuritë e saj, i ka shndërruar në pasuri të veta dhe të klaneve të tij.

Miqtë e mi, dy ditë më parë deklarova para jush si objektiv emergjent, dyfishimin e rrogave dhe pensioneve të shqiptarëve.

Deklarova votimin menjëherë në parlament të minimumit jetik.

Normale, mund të ketë dhe ka me të drejtë njerëz që kanë shtruar pyetjen: nga t’i gjejë ky paratë? Aty dhashë një përgjigje se dyfishimi i rrogave dhe pensioneve ju garantoj se nuk është kurrë më shumë se 40 përqind e vjedhjeve që bën Edi Rama me rilindjen e tij.

Më lejoni t’u jap vetëm dy shembuj.

Dje, narkoqeveria informoi se për Portin e Durrësit do të shpenzohen 450 milionë euro nga xhepat tuaja për t’u ndërtuar Dubai City, Rama-Alabar.

Të dashur miq, 450 milionë euro mjaftojnë, teprojnë për rritjen me 60 përqind të rrogave të të gjithë shqiptarëve.

Ja pra, vetëm me vjedhjen me një dorë, vetëm me vjedhjen e tij me një dorë, nxirren mënjanë 60 përqind e fondit që duhet për rritjen e rrogave.

Po mos është kjo dora e vetme? Jo miq. Dora e tyre e zezë shtrihet në çdo gjë, në të gjitha prokurimet, në të gjitha koncesionet, në të gjitha PPP-të. Të gjitha këto së bashku ju garantoj se mjaftojnë për të ndërtuar të gjitha punët publike që janë në ndërtim, për të dyfishuar çdo rrogë dhe pension të shqiptarëve, për të vendosur ligjin e minimumit jetik.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...