Degradimi i shtetit/ Kompania 5D shpallte vetë fituesit e tenderave të Bashkisë së Tiranës

Tuesday, 02 Prill 2024 17:50

Dosja e SPAK për aferën 5D zbulon një çudi të padëgjuar më parë në historinë e shtetit shqiptar. Ndonëse ishte e privilegjuar në procedurat e prokurimit dhe kishte akses në përpilimin e kritereve, kompania 5D nuk është ndalur aty, por ka arritur deri në pikën që të marrë edhe atributet e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave.

Bisedat e zbuluara në telefonat apo kompjuterat e punonjësve të kësaj kompanie faktojnë se skualifikimi i ofertave dhe shpallja e fituesve në disa tendera publikë, nuk janë bërë nga zyrtarët e shtetit, që ishin pjesë e Komisionit të Tenderave, por janë bërë nga vetë kompania 5D. Rasti klasik është ai i tenderit për “rikonstruksionin e sheshit të parkimit tek Selman Stermasi,” me vlerë 150 mijë euro.  

 

Në këtë procedurë garuan disa kompani, të cilat u skualifikuan nga Manjola Bunguri, punonjëse e kompanisë 5D. Kjo e fundit, pasi bëri vlerësimin e ofertave dhe skualifikimet përkatëse shpalli fituese kompaninë 5D, që në atë kohë mbante emrin V.A.S Konstruksion së bashku me Rroku Guest.

Kapitali zbardh përgjimet e SPAK mbi këtë tender, nga bisedat e kryera mes administratorit të 5D Nestor Muhametllari, punonjës së kësaj kompanie Manjola Bunguri si dhe drejtoreshës së Tirana Parking, Eglantina Zëre.

Biseda e kryer mes shtetasve Nestor Muhametllari dhe Manjola Bunguri datë 23.09.2019:

Nestori: O Manjola, nga ajo lista që më dërgove ti nga Tirana Parking vetëm Ndregjoni dhe Turja kanë ngelur se të tjerët kishin ngatërruar ofertën. Këto duhen parë kur të kesh mundësi.

Manjola: Pa merak se i shikoj unë.

Biseda e datës 24.09.2019

Manjola: Nestor, Ndregjonit i gjeta plot mangësi. Se këtë kisha merak.

Nestori: Aaaaa shumë mirë. Shyqyr se atë kisha merak.

Biseda e datës 26.09.2019

Manjola: Nestor janë gati skualifikimet nesër në orën 9. Më vonoi pak Kevin Konstruksion se i kishte shumë të mira letrat, kurse Turja kishte plot mangësi.

Biseda e datës 28 shtator 2019

Nestori: O Manjola, taksirat e ke të shohësh pak edhe Shpresa.al se nuk po i japin dot drejtim.

Manjola: Ok pa merak.

Më pas, skualifikime që përpilonte punonjësja e kompanisë Manjola Bunguri, i përcilleshin drejtorëshës së Tirana Parking Eglantina Zëre dhe miratoheshin formalisht nga Komisioni i Vlerësimit të Ofertave. Kjo sipas SPAK është faktuar nga bisedat mes Nestor Muhametllarit dhe drejtoreshës së Tirana Parking Eglantina Zëre.

Biseda e kryer në 24 shtator 2019:

Eglantina: Ç’bën mo… Do e mbyllim apo doni dru

Nestori: Ja kam dhënë Mannjolës, deri nesër mbyllet.

Bisedë e datës 28 tetor 2019:

Eglantina: Eshtë hedhur njoftimi i fituesit lal. Besoj sot e shpall APP dhe ecim përpara.

Me publikimin e fituesit edhe në Agjencinë e Prokurimeve Publike, drejtoresha e Tirana Parking uron Nestor Muhametllarin për tenderin.

Eglantina: Ecim tani, ta gëzosh.

Nestori: Thank You, jeni të paparë.

Pas zbardhjes së ketyre bisedave prokurorët shkruajnë në dosjen e SPAK sa më poshtë:

“Rezulton se verifikimin dhe vlerësimin e ofertave të kompanive të tjera që kanë marrë pjesë në këtë tender nuk e kanë bërë anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, por e ka bërë shtetasja Manjola Bunguri, e cila ka punuar punonjëse në shoqërinë 5D.”

Por ai i Tirana Parking ishte vetëm një rast. Një një tjetër tender të zhvilluar nga Klubi Sportiv Tirana për rikonstruksionin e palestrës së mungjes, drejtoresha e këtij institucioni Deborah Keçi, i ka dhënë Nestor Muhametllarit usernamet dhe fjalëkalimet e anëtarëve të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave.

Biseda e kryer në 1 dhjetor 2020:

Nestori: Deborah duhet të më dërgosh urgjent kodet e 3 anëtarëve të KVO

Deborah: teuta.guri123456789, jetjon.mera123456789, reinaldo.glerazi123456789

Nestori: Më duhet dhe useri i atij që ka hedhur procedurën

Deborah: joana mullara sporti2020

Deborah: Do e bëni ju vlerësimin tani?

Nestori: Po po patjetër, nesër.

Edhe në këtë rast përmes fjalëkalimeve të anëtarëve të Komisionit të Ofertave, kompania 5D ka aksesuar sistemin elektronik të prokurimeve dhe ka bërë vlerësimet dhe skualifikimet e ofertave të kompanive të tjera duke shpallur veten fituese.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...