Manjani: Pas vendimit të Komisionit të Apelit, hapet rruga për të shkuar në gjykatën Britanike

E mërkurë, 19 June 2024 10:58
 
 

Avokati Ylli Manjani i ftuar në ‘A Show’ me Adi Krastën në SYRI TV, ka komentuar vendimit të Komisionit të Posaçëm të Apelimit të Emigracionit të Britanisë së Madhe.

Manjani u shpreh se, pas këtij vendimi është hapur rruga për të shkuar në Gjykatën e Britanisë së Madhe ku mund të hidhet në gjyq, qeveria britanike.  

 

‘Duke u shteruar mjeti administrativ, hapet rruga për të shkuar në gjykatë. Nëse z. Berisha duhet ta ndjekë më tej këtë çështje, do ti duhet të shkojë në gjykatën britanike dhe të hedhë në gjyq qeverinë britanike, për ato arsye që ai mendon.

Unë insistoj tek argumenti, për ta dalluar anën juridike nga propaganda dhe besoj se është diçka që ja vlen.

Kurse nga ana tjetër duhet të kuptojmë se, unë do të preferoja që goditjeve politike ti përgjigjesh me mjete politike. ‘Non Grata’ nuk është vetëm Berisha, ka gjithandej. Mjafton të jenë të suksshëm në vendet e tyre dhe pastaj janë të nderuar dhe të respektuar në çdo vend tjetër.

Kështu ka ndodhur.

Unë e kam përgëzuar dhe e përgëzoj Sali Berishën për gjetjet juridike si në SHBA dhe Britani.

Askujt nuk do ti shkonte në mend që dikush nga Shqipëria do ta hedhë në gjyq sekretarin e Shtetit të SHBA. Ishte një gjetje juridike dhe politike, sepse liderat kështu janë.

Imponojnë, gjejnë zgjidhje, krijojnë zgjidhje, klimë mbështetëse, etj.

Por për fat të keq, drejtësia e pavarur politike është iluzion edhe në perëndim. Vendimi për të mos lejuar të hysh në territor është politik. Po të isha Sali Berisha do të ndihesha i vlerësuar’, tha Ylli Manjani në SYRI TV.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...