Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e PS për Venecian, urdhëron Kuvendin të sjellë kërkesën me 1/10

E mërkurë, 10 July 2024 14:12
 

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Holta Zaçaj në një konferencë për mediat është shprehur se Kuvendi duhet të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me mandatin e deputetes së PS-së, Olta Xhaçka.

‘Askush nuk mund të vendosë të mos ekzekutojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Të mos zbatosh vendimin e Gjykatës Kushtetuese do të thotë të mos zbatosh kushtetutën dhe ligjin’, tha Zaçaj.

Kryetarja e Kushtetueses tha se, gjykata me shumicë votash vendosi, pranimin pjesërisht të kërkesës së opozitës.

Gjykata Kushtetuese nga ana tjetër, ka hedhur poshtë edhe kërkesën e PS-së për mandatin e Olta Xhaçkës, e cila me anë të Kuvendi i kërkoi Kushtetueses që të rihapë shqyrtimin gjyqësor dhe marrjen e një vendimi nga Komisioni i Venecias.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...