Vizita në Gjermani/ Protokolli nuk është miqësi

Tuesday, 24 Prill 2018 19:53

U njoftua me bujë vizita e kryeministrit Rama në Gjermani dhe takimi i shumëpritur me Merkelin. Ai sapo ka mbërritur në Berlin nën një ceremoni të organizuar nga ambasada shqiptare atje.rama gjermani.png

(Pritja e Ramës nga ambasadori shqiptar)

Në foton që e shpërndan këshilltari i Ramës, Endri Fuga, ndjehet ftohtësia e kësaj vizite. Ajo që bie në sy është se Ramën nuk ka dalë ta presë Merkel, por ambasadori shqiptar Artur Kuko, ç’ka do të thotë se vizita nuk është zyrtare e kërkuar nga kancelarja gjermane, ndryshe do të kishte tjetër protokoll.

artur kuko.png

(Ambasadori shqiptar Artur Kuko)

 

Jo vetëm kancelarja, por asnjë zyrtar i Budenstagut nuk ka dalë në pritjen e një kryeministri. Sipas axhendës, Rama, nesër pritet të trokasë në derën e Kancelares. vizitë që i paraprin vendimit të qershorit për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE.

 

(Protokolli gjerman për pritjet zyrtare)

gjeorgjia.jpg

Me kryeministrin e Gjeorgjisë

merkel neranda.png

Me kryeministrin e Indisë

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...