Majlinda del në bregun e Ramës

Tuesday, 24 Prill 2018 19:28

Qytetaria  evropiane, veçanërisht në aspektin njerëzor, është aq e lehtë për t’u shquar tek një person sa është e vështirë për t’u arritur. Në qendër të kësaj kulture evropiane qëndron mirënjohja.  Emërimi i Majlinda Bregut, në pozicionin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, vulosi tek Majlinda shkëputjen e saj nga qytetaria europiane dhe e rreshtoi atë në anën e anti-europianistëve, të tahirëve që kanë ngritur barrikada droge ndaj integrimit të Shqipërisë dhe  atyre që rrjedhin drejtpërdrejt nga Blloku që burgosi dhe internoi familjen e saj.  

Me marrjen e këtij posti, Majlinda  falënderoi Ditmir Bushatin, djalin e komunistit Sul Bushati, që i internoi dhe i  burgosi vjehrrin dhe bashkëshortin.  Kështu, Majlinda shpalosi para audiencës shqiptare  pikësëpari se ka shkelur mbi historikun tragjik të familjes së saj dhe së dyti, na kujtoi historikun e vet, sesi Majlinda doli si speaker-e lajmesh nga kutia e televizorit për të arritur klimaksin e saj të karrierës si Ministre e  Integrimit gjatë qeverisjes së ish-kryeministrit Sali Berisha. Në këtë itinerar të sajin, kjo ndalesë duhet të ishte një moment përsiatjeje për Majlindën se kush duhej falënderuar e kush jo. Por, ky moment demaskoi të ishte fundi i Majlindës së Integrimit dhe fillimi i Majlindës së Ç’integrimit.

Por, çka është më dramatike për rastin e saj, qëndron në faktin se dhimbja e pazbuluar e Majlindës është Edi Rama .

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...