×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Artikulli i Die Welt/ Tahiri pengesë për antarësimin e Shqipërisë në Evropë

E mërkurë, 25 Prill 2018 17:47

“Kur shtrohet pyetja për Shqipërinë që të bëhet sa më shpejt anëtare e BE-së, ka dhe njerëz që janë skeptikë. Kjo lidhet me histori të tilla si: Në tetor prokuroria kërkoi heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri…sepse emri i tij përmendej disa herë në telefonatat mes tregtarëve shqiptarë dhe italianë të drogës.”

Kështu shkruan gazeta gjermane “Die Welt” në një artikull për vizitën e Kryeministrit Rama në Berlin. Kjo vizitë ka për qëllim sigurimin e mbështetjes për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Sipas DeutscheWelle, artikulli i kushton vëmendje rastit të ish-ministrit Tahiri duke shkruar se çështja Tahiri është një nga rastet kryesore që përcaktojnë imazhin e Shqipërisë në pjesën tjetër të Evropës.

Die Welt citon gjithashtu raportin e Interpolit për vitin 2017, i cili e rendit Shqipërinë  ndër prodhuesit më të mëdhenj të kanabisit në Evropë dhe pikë të rëndësishme të tregtisë së kokainës dhe heroinës.

“Deri më sot nuk është hequr plotësisht dyshimi se krimi i organizuar ka kapur fort ekonominë e vendit dhe tentakulat e tij arrijnë deri në nivelet më të larta të qeverisë. Në raportin e Interpolit për vitin 2017, Shqipëria renditet ndër prodhuesit më të mëdhenj të kanabisit në Evropë, ky vend përshkruhet si pikë e rëndësishme e tregtisë me kokainën dhe heroinën”, shkruan Die Welt.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...