FOX NEWS: SKEMA 9 MILIONË DOLLARË, SOROSI FINANCOI RAMËN PËR KAPJEN E DREJTËSISË

E Enjte, 05 Prill 2018 16:00

Rrjeti televiziv amerikan FoxNews i ka kushtuar një vëmendje të gjerë financimit të të majtës shqiptare nga miliarderi George Soros me paratë e taksapaguesve amerikanë, gjatë administratës Obama. Grupi Judicial Watch zbuloi skandalin, duke zotëruar 32 faqe rekorde nga Departamenti i Drejtësisë, të cilat tregojnë pagesën e 8.8 milionë dollarëve për fushatën “Drejtësi për të gjithë” (Justice for All).

Sipas USAID, që mbështeti projektin Drejtësi për të Gjithë, ai synonte fuqizimin e efektivitetit dhe transparencës së gjykatave në Shqipëri, si dhe rritjen e besimit të qytetarëve në gjyqësor dhe një sistem drejtësi më eficent.

Por Judicial Watch thotë se paratë u përdorën specifikisht për t’i dhënë qeverisë socialiste shqiptare kontroll më të madh mbi sistemin e gjyqësorit.

“Administrata Obama shpenzoi pa u ndjerë të paktën 9 milionë dollarë të taksapaguesve amerikanë në bashkëpunim direkt me George Soros në përkrahje të qeverisë socialiste në Shqipëri”, tha të mërkurën në një deklaratë Tom Fitton, presidenti i Judicial Watch. “Është indinjuese që Departamenti i Shtetit lejoi operacionin e Sorosit të ndihmonte në dërgimin e parave të taksapaguesve drejt grupeve të tjerë”.

Një zyrtar i USAID-it tha për Fox News të mërkurën se agjencia nuk i ka dhënë parà Fondacionit Soros në Shqipëri.

Por Judicial Watch thotë se rekordet që zotëron zbulojnë se Departamenti i Shtetit i dha Fondacionit për Shoqëri të Hapur të Sorosit “burime financiare direkte” për shërbimin e financimit të programit të tij në Shqipëri. Një raport, datë 10 shkurt 2017 mbi “Angazhimin me Open Society Foundation për Shqipërinë” deklaronte se “si një nga ofruesit kryesorë të asistencës në Shqipëri, përfaqësues të Open Society Foundation ftohen shpesh të marrin pjesë në shqyrtime teknike të aplikacioneve që marrim për financim”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...