Studimi zviceran/ Spitalet shqiptare jashtë çdo kushti minimal

Premte, 08 June 2018 18:52

Rezultatet e një studimi të pavarur të shoqërisë civile, realizuar me mbështetjen e Agjencisë Zvicerane për Zhvillim kanë nxjerrë në pah probleme serioze referuar infrastrukturës së sistemit parësor shëndetësor në vend.

Studimi është shtrirë në 265 qendra shëndetësore dhe ambulanca në disa qarqe të vendit dhe në fund ka rezultuar se në 60% të tyre infrastruktura është jashtë çdo standardi minimal. Por këto të dhëna nuk janë pritur aspak mirë nga zëvendësministrja e shëndetësisë dhe e mbrojtjes sociale Mira Rakacolli.

E pranishme gjatë prezantimit të gjetjeve të studimit me fokus përmirësimin e kushteve të kujdesit shëndetësor parësor, Rakacolli ka paraqitur shifrat e qeverisë duke paraqitur një situatë shumë më optimiste çka ka prodhuar replikë me organizatorët e studimit.

Gjetjet e studimit i adresohen si ministrisë së shëndetësisë dhe pushtetit vendor që në kuadër të decentralizmit kanë marrë nën administrim infrastrukturën e shërbimit parësor.

Modifikuar më Premte, 08 June 2018 19:01

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

Politikë

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

  Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka ngritur dhjetë pyetje publikisht për SPAK në lidhje me skandalin e vjedhjes së tokës së një gjimnazi nga botuesi dhe...

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

Politikë

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

  Këngëtari i mirënjohur shkodran Bashkim Alibali feston sot ditëlindjen dhe një urim i veçantë i është bërë nga zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. E duke qenë në Shkodër, ai ka zgjedhur...

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

Politikë

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

  Lëvizja Socialiste për Integrim, Durrës, i bën thirrje SPAK-ut dhe Prokurorisë Durrës, të vënë përpara drejtësisë abuzimin në dëm të banorëve të lagjes 4 në Durrës. Në një postim në Facebook...