Dokumenti/ Mijëra pa shtëpi, “Lali Eri” tender 5 mln dollarë për godinën e Ujësjellësit

Hënë, 02 December 2019 19:14

Ndërkohë që Shqipëria është në emergjencë kombëtare, ku mijëra banorë kanë mbetur pa shtëpi në Tiranë, si pasojë e tërmetit të 26 Nëntorit, Ujësjellësi i Tiranës ka gjetur kohën më të papërshtatshme për të shpenzuar 5 miliardë lekë (të vjetra) për ngritjen e një godine të re.

Në Buletinin e Prokurimit Publik të datës 2 Dhjetor 2019, ndërmarrja e Ujësjellësit të kryeqytetit, nën varësinë e Erion Veliaj, ka publikuar njoftimin për zhvillimin e tenderit për ngritjen e një godine të re për institucionin.

Sipas të dhënave publike, fondi limit për tenderin që pritet të zhvillohet në fund të muajit Dhjetor është 480 milionë lekë të reja (rreth 5 miliardë lekë të vjetra ose rreth 5 milion dollarë).

https://boldnews.al/wp-content/uploads/2019/12/dokument-696x777.jpg 696w, https://boldnews.al/wp-

Qeveria shqiptare, e cila ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore, tashmë është në garë me kohën për të siguruar fonde për rindërtimin e banesave të shkatërruara nga tërmeti, një pjesë e të cilave në territorin e Tiranës.

Por kjo situatë duket se nuk e ka shqetësuar aspak administratën e Erion Veliajt që të kryejë investime, të cilat konsiderohen “luksi” në këtë moment të vështirë për qytetarët dhe financat publike.

Për më tepër, ngritja e një godine të re për Ujësjellës-Kanalizime Tiranë nuk duket se është një çështje urgjente. Aktualisht, ky institucion ka zyrat kryesore në godinën e një ish-kompanie celulare që mbylli aktivitetin disa kohë më parë.

Zyrtarët e Ujësjellës-Kanalizime Tiranë gjenden në godinën ultra-moderne prej të paktën dy vitesh. Madje, në fund të vitit të kaluar, Ujësjellësi i Tiranës shpenzoi disa qindra milionë lekë për sistemin dhe mobilimin e këtyre zyrave të reja.

Por, pas sistemimit të vitit të kaluar, tashmë Ujësjellësi në varësinë e Veliajt ka menduar të akomodohet në një godinë të re. E, për të realizuar këtë qëllim, është vendosur të shpenzohen rreth 5 miliardë lekë, pikërisht në kohën kur mijëra qytetarë nuk e dinë se kur mund të kenë një strehë mbi kokën e tyre.

Ky shpenzim “luksi” rrëzon edhe propagandën e “Lali Erit”, i cili, ditën pas tërmetit të 26 Nëntorit, deklaroi publikisht se Bashkia e drejtuar prej tij do të ndihmonte me rreth 1 miliardë lekë (të vjetra) bashkinë e Krujës, pas dëmeve të shkaktuara nga tërmeti në Thumanë.

“Sot akordojmë menjëherë një ndihmë prej 100 milionë lekësh për Bashkinë e Krujës, aty ku ndodhet Thumana”, deklaroi kryebashkiaku Veliaj disa ditë më parë.

Ndërkohë që prezantohet si “bamirës” për banorët e Thumanës me paratë e taksa-paguesve kryeqytetas, administrata e tij vendos të tregohet 5 herë më shumë “bamirës” për godinën e re të Ujësjellësit të kryeqytetit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia: Të dehurit po shkaktojnë aksidente në masë

Aktualitet

Policia: Të dehurit po shkaktojnë aksidente në masë

Policia e Shtetit njoftoi se janë shtuar rastet e shoferëve të dehur që shkaktojnë aksidente të rënda. Së fundmi, pas kontrolleve, janë arrestuar në flagrancë 2 persona për drejtim mjeti...

Befason Tirana, ja cili do ta drejtojë ekipin bardheblu në ndeshjen ndaj Partizanit

Sport

Befason Tirana, ja cili do ta drejtojë ekipin bardheblu në ndeshjen ndaj Partizanit

Në një kohë kur sytë e të gjithë tifozëve janë drejtuar nga drejtuesit në pritje të trajnerit të ri, ata kanë marrë të gjithë kohën e nevojshme në dispozicion për...

Fjalimi i jashtëzakonshëm i Shqiptar Osekut, kundër Nobelit për Peter Handken

Aktualitet

Fjalimi i jashtëzakonshëm i Shqiptar Osekut, kundër Nobelit për Peter Handken

Shqiptar Oseku, poet dhe anëtar i rrjetit suedezo-shqiptar ka mbajtur një fjalim të jashtëzakonshëm në manifestimin kundër vendimit të akademisë suedeze për të nderuar me çmimin Nobel shkrimtarin Peter Handke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!