3 gjyqtarë të Kurbinit preken nga Covid, Gjykata hapur vetëm për rastet urgjente

Tuesday, 15 September 2020 18:51

Pandemia ka “paralizuar” punën në Gjykatën e Kurbinit. Tre gjyqtarë të institucionit kanë rezultuar pozitivë nga pandemia duke bërë që të ndërpriten të gjitha proceset gjyqësore, përveç rasyeve urgjente.

Të infektuarit janë vetëkarantinuar në shtëpi pasi nuk kanë simptoma të rënda të sëmundjes, ndërsa testimit i janë nënshtruar të gjithë punonjësit e tjerë, duke përfshirë edhe Prokurorinë, e cila ndodhet në të njëjtën godinë. Deri më tani të gjithë të testuarit kanë rezultuar negativ, duke bërë që pjesa më e madhe e tyre të rikthehen në punë.

Duke marrë parasysh se Kurbini ka në dispozicion vetëm 3 gjyqtarë, të cilët tanimë nuk mund të punojnë, Këshilli i Lartë Gjyqësor ka miratuar një listë të gjyqtarëve nga kryeqyteti për të shmangur kolapsin. Deri më 28 shtator, të gjithë dosjet urgjente në Kurbin do t’i shqyrtojë: Shefkie Demiraj, Bedri Qori, Ardian Kalia, Besnik Hoxha, Artan Hajredinaj, Albert Mece, Elisabeta Gjoni, Gert Hoxha dhe Sokol Pasho.

Ndërkohë që në vend ka pasur një shtim të rasteve të infektuara nga pandemia e koronavirusit. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shtruar 152 raste të reja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...