Pesë figurat e shquara që krijuan gjatë periudhave të ndryshme të karantinës në botë

Premte, 20 Mars 2020 17:34

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli COVID-19 një pandemi në 11 mars të vitit 2020.

Shumë persona u bënë të famshëm nga shpikjet e tyre gjatë periudhës së karantinës.

Sipas Menthal Floss, më poshtë janë pesë personat që prodhuan vepra botërore gjatë karantinimit.

Wlliam Shakespeare

Ai ishte një aktor dhe aksionar me një trupë teatrore të The King’s Men kur murtaja bubonike detyroi teatrot e Londrës të mbyllen në fillim të shekullit të 17-të.

Ai kompozoi mbretin Lir, Macbeth dhe Antony e Cleopatra përpara se të mbaronte viti.

Isack Njuton

Në vitin 1665, kur Njutoni ishte në fillim të viteve 20, një nga shpërthimet e fundit të mëdha të murtajës bubonike goditi vendin.

Matematikani i ri prodhoi disa nga punët e tij më të mira gjatë vitit të tij në karantinë, duke përfshirë teorinë e tij të gravitetit.

Piktori Edvard Munch

Autori I pikturës së famshme “Scream”, Edvard Munch jo vetëm që ishte dëshmitar në pandeminë e gripit spanjoll në botë përreth tij, por ai e kontraktoi sëmundjen rreth fillimit të vitit 1919, ndërsa jetonte në Norvegji.

Dramaturgu Thomas Nashe

Ai ishte një dramaturg Elizabetian që fitoi famë në të njëjtën kohë me William Shakespeare.

Shkrimtari dhe poeti fiorentinas Giovanni Boccaccio

Ai  ishte prekur nga murtaja bubonike dhe ai i mbijetoi shpërthimit duke ikur nga qyteti dhe duke u fshehur në fshatin toskan, ku shkroi “The Decameron”. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!