Kosovë: Emërohet shefi i ri i Agjencisë së Zbulimit

Hënë, 25 November 2019 19:34

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri në largim Ramush Haradinaj emëruan të hënën Kreshnik Gashin në postin e drejtorit të përgjithshëm të Agjencisë së Zbulimit të Kosovës.

Po të hënën ata emëruan edhe Burim Ramadanin në postin e inspektorit të përgjithshëm të kësaj agjencie.

Në një postim në rrjetet sociale kryeministri në largim Ramush Haradinaj shkroi se “profilet e të emëruarve, si figura publike me integritet dhe ekspertë për siguri, garantojnë profesionalizmin dhe kredibilitetin e AKI-së”.

 

Kreshnik Gashi, që nga viti 2015 ishte drejtor i bordit te Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare të Kosovës, ndërsa Burim Ramadani, ishte zëvendësministër i mbrojtjes

Emërimet e sotme pasuan dorëheqjen e drejtorit të Agjencisë së Zbulimit, Shpend Maxhuni, më 6 nëntor rreth një vit e gjysmë pasi që ishte emëruar në atë post.

Lëvizja Vetëvendosje i cilësohen emërimet – antikushtetuese

Lëvizja Vetëvendosje reagoi në orët e pasdites ndaj emërimeve duke paralajmëruar trajtimin e tyre nga Gjykata Kushteteuse.

Propozimi nga Haradinaj dhe dekretimi nga Thaçi për të dy këto pozicione është përveç të tjerave dhe antikushtetues. Në dy drejtime, sepse ish-kryeministri s'mund ta ushtrojë këtë kompetencë e Presidenti s'mund të dekretojë propozime nga një ish-kryeministër. Propozimet janë po ashtu emërime politike. I pari, ish-vartës i Hashim Thaçit në MPJ, u emërua si drejtor i AKI-së pasi që dështoi t'i mbrojë numrat e Z-mobile nga pozitat e drejtorit të bordit të ARKEP-it. I dyti u emërua kryeinspektor pasi dështoi të bëhej deputet i AAK-së, i cili mbahet mend për ankesat e tij rreth vjedhjes së votave që iu bënë nga brenda subjektit të tij. Duket se ky emërim ishte dhe rehatomi i tij”, thuhet në një njoftim të kësaj lëvizjeje, ndërsa nënvizohet se “sigurisht që me t'u konstituuar institucionet ky vendim antikushtetues do të adresohet për këtë shkelje të rëndë e paprecedent”.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!