Njerëzit e politikës e kanë humbur busullën?!

Saturday, 11 Janar 2020 10:53

Nga Skënder MULLIQI

Ky është realiteti ynë.Lufta e vërtetë ideologjike po rrjedhë nga politika.
Politika është bashkim i rregullave të shkruara e shpesh edhe të pashkruara, në mënyrë virtule , që nuk shihen, e që e gjithë kjo po matet  më mjete financiare.Dhe, tash kur gjendja na ka ardhur kështu, vërtetë mund të thëmi së kjo shoqëri nuk ka vizion të kjartë për të ardhmën.
Thjesht -jemi mashtruar.
Gjithmonë disi ashtu ndoshta vetvetiu në fund të çdo viti, bëjmë rikapitulimin e vitit që lëm mbrapa, apo edhe shumë viteve tjera.Bëhemi sentimental, së e "hargjuam"  edhe një vit kalendarik, duke kërkuar shkaqe dhe motive të reja për të vazhduar tutje. Gjithëqka mendojmë tia nismin nga fillimi,  e kjo është më shumë iluzion.Por, që pa iluzione njeriu nuk mund të ekziston.

Kur mundohemi që të përshkruajmë gjithë ate që na rrethon, dhe gjithë përjetimet tona, sikur zhytemi në pesimizem, dhe nuk i lëm rrugëdalje vetit.Së shohim së gjithçka, nuk është tjetër veq një kaos.Ne Kosovë kemi mbetur të pa orjentuar , së këta njerëz të politikës, na e kan humbur busullën.Vetit sigurisht jo, së gjithëqka kan organizuar dhe planifikuar për famijët e tyre. Asnjë nga këta lojtarë politikë ,
nuk deshtën ta kuptojnë situatën që nga fillimi!  Pak gjë po na bënë krenarë nga gjithë ajo që po na rrethon.
Shumica janë mbyllur në levozhgën e vet,duke menduar së si të mbijetojnë.
Ekziston një vuajtje e mbrendshme e njerëzve, së ju janë shtypur ndjenjat, duke ju krijuar situatë pa rrugëdalje.Sikur është një ndjenjë e cila na ka sjellë në rrënim kolektiv sikur në vitët e 90-ta.
Kjo është fotografia e zymtë që po na krijohët edhë në këtë fillim shekull dhe në këtë fillim vit, kur menduam së ky vit do të fillon mbarë,bashkë më të tjerët që do të vijnë!
Një subjekt serioz i intelektualëve i duhet si buka këtij vendi, në të kundertën për vetën time, nuk e di së cili është më motivi i qytetarëve, për të dalë në zgjedhjet e radhës, më shumë të jashtëzakonshme që po na ndodhin...?!E gjitha po i gjanë thënjës popullore  "së nuk ke çka zgjedhë, si në fund, si në krye, e kemi të mbushur një thes më dreqër... "
Kjo duket së është" nafaka" jonë e përbashkët...Na është e nevojshme, diqka e re si parashikim ,që do tna i ngjallte shpresat e thyera...
Po mbytemi në të zeza, si të ishte ndonjë natë e përjetshme...
Pak gjë po kemi sot në Kosovë, që mund të krenohemi, nuk po mundemi të gjejmë kompromise, të cilat do të na jepnin orjentimin aq të duhur politik, dhe kjo po bënë që të mos kemi mundësi të gjejmë qetësinë tonë, fizike e as shpirtërore...!

Modifikuar më Saturday, 11 Janar 2020 10:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!