Tërmetet e një shekulli në Shqipëri dhe krahasimi i dy tërmeteve të fundit

Premte, 29 November 2019 15:58

Nga Kastriot Dervishi

Tërmeti i fortë i 26 nëntorit dhe ato që pasuan, na bëjnë t’i hedhin një sy edhe historive kryesore përgjatë 100 viteve në Shqipëri. Vatrat e tërmeteve të Shqipërisë, përqendrohen kryesisht përgjatë shkëputjeve aktive, e cila përcakton tre shkëputje aktive gjatësore dhe dy anësore:

-Shkëputje me mbihipje joniane-adriatike

-Zona e shkëputjes graben Shkodër-Mat-Librazhd

-Zona e shkëputjes graben Peshkopi-Korçë

-Zona e shkëputjes normale Shkodër-Tropojë

-Zona e shkëputjes normale Elbasan-Dibër

Në Shqipëri ka tre zona sizmogjene gjatësore (joniano-adriatike Shkodër-Mat-Bilisht dhe Peshkopi-Korçë) dhe tre tërthore (Shkodër-Pejë, Lushnje-Elbasan-Dibër dhe Vlorë-Tepelenë)

(Marrë nga studimi “Vlerësimi i rreziqeve në Shqipëri”, Tiranë 2003)

Nga viti 1900 e deri sot, në territorin e shtetit shqiptar janë vlerësuar sipas specialistëve të fushës që janë marrë me këto studime, këto tërmete të forta:

-Më 1 qershor 1905, në Shkodër, Ms=6.6

-Më 18 shkurt 1911, në Liqenin e Ohrit, Ms=6.7

-Më 26 nëntor 1920, në Tepelenë, Ms=6.4

-Më 17 dhjetor  1926, në Durrës, Ms=6.2

-Më 15 prilli 1979, në Shkodër e përreth

-Më 26 nëntor 2019

Bilanci i tërmetit të 15 prillit 1979:

35 të vdekur

176 të plagosur

1730 shtëpi banimi

5115 shtëpi banimi u dëmtuan

Referuar komunikatës operative nr.89, datë 16.4.1979 të MPB-së, tërmeti i datës 15.4.1979 ora 7.19 ishte një tërmet shumë i fortë me magnitudë 7.25 sipas shkallës Rihter,  130 km në veriperëndim të Tiranës, me epiqendër në detin Adriatik. Intensiteti i tërmetit në epiqendër ka qenë mbi 9 ballë sipas shkallës MSK-1964, i vlerësuar si ndër tërmetet më të fortë të regjistruar përgjatë një shekulli në  Ballkan. Deri në orën 21.30 të datës 16.4.1979 u regjistruan gjithsej 513 pasgoditje të tërmetit të datës 15.4.1975 (më e forta 7 ballë). Qendra sizmologjike analizonte se lëkundjet do të vazhdonin

“për një kohë relativisht të gjatë”.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Achat Viagra En Inde buy cialis professional Acheter Viagra Avec Paypal buy cialis pills Levitra Foro

    Tuesday, 31 Mars 2020 10:58 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!