1969/Vendimi i Byrosë Politike dhe motivacioni për dëshmorët

Hënë, 02 December 2019 14:49

Nga Kastriot Dervishi

Shumica e dëshmorëve të vendosur në bulevard (pa përfshirë pjesën anësore të shtuar së fundmi), janë mbi kriterin e përcaktuar nga Byroja Politike në vitin 1969. Pas diskutimeve të saj, u mor vendimi nr.125, datë 17.11.1969 “Mbi dhënien e titullit “Hero i Popullit” me rastin e 25-vjetorit të çlirimit të atdheut dhe fitores së revolucionit popullor”. Emrat e mëposhtëm iu propozuan Presidiumit të Kuvendit Popullor “për merita të shquara patriotike dhe revolucionare ndaj atdheut”. Në bazë të këtij propozimi, Presidiumi i Kuvendit Popullor nxori dekretin nr.4600, datë 24.11.1969.

Lista e atyre që iu dha titulli “Hero i Popullit”

1-Ali Kelmendi (pas vdekjes), si militant i shquar komunist.

2-Ajet Xhindole (pas vdekjes), si kuadër komunist i rinisë, në shërbim të partisë dhe atdheut.

3-Avni Rustemi (pas vdekjes), si luftëtar demokrat revolucionar.

4-Abdyl Haki Elmasi, si bir besnik i Kurveleshit, komunist e partizan i orëve të para.

5-Bardhok Biba (pas vdekjes), si kuadër dhe revolucionar.

6-Branko Kadia (pas vdekjes), si bir i denjë i partisë dhe popullit me njësitet guerile.

7-Çelo Sinani (pas vdekjes), si pionier trim në radhët e partizanëve.

8-Dila Pjetër Marku (Ndreca), si e re revolucionare kundër zakoneve prapanike.

9-Emine Demir Meto, si partizane dhe konsekuente komuniste.

10-Fato Duduni (Berberi) (pas vdekjes), si agjitatore, propagandiste e dalluar.

11-Fejzi Hyseni (Vullneti), (pas vdekjes), si mbrojtës i revolucionit popullor kundër bandave kundërrevolucionare të bajraktarëve.

12-Gjeli Argjir Kosto, për luftën ndaj bandave dhe diversantëve.

13-Hajdar Dushi (pas vdekjes), propagandist dhe mbrojtës i vijës së partisë.

14-Hekuran Pobrati, për asgjësimin e bandave reaksionare dhe agjenturave imperialisto-revizioniste.

15-Hibe Palikuqi (pas vdekjes), si agjitatore e propagandiste e partisë.

16-Hito Shaqo Çak0, si bir besnik i partisë.

17-Hysen Çino (pas vdekjes), si kuadër trim i brigadës 5.

18-Inajete Dume (pas vdekjes), si agjitatore e propagandiste e partisë.

19-Jorgo Mihal Suljoti, për asgjësimin e bandave reaksionare dhe agjenturave imperialisto-revizioniste.

Katër dëshmorëve të Topanasë në Vlorë:

20-Hyjredin Bylyshi (pas vdekjes)

21-Mumin Selami (pas vdekjes)

22-Bajram Tushe (pas vdekjes)

23-Hiqmer Buzi  (pas vdekjes)

Për heroizëm të treguar ndaj çështjes së partisë, popullit e atdheut.

24-Kozma Nushi (pas vdekjes), për vrasjen dhe djegien në kampin nazist.

25-Lefter Talo, si agjitator e propagandist i partisë, kundër shovinizmit grek.

26-Liri Gero (pas vdekjes), si agjitatore e propagandiste e partisë.

27-Llambro Andoni (pas vdekjes), si komunist e partizan i vjetër, për luftën e brigadës së 5-të sidomos në zonat e veriut.

28-Llazi Palluqi (pas vdekjes), si komandant trim i Sigurimit për mbrojtjen e pushtetit popullor kundër bandave.

29-Maliq Muço (pas vdekjes), si propagandist i flaktë i partisë dhe luftëtar i njësiteve guerile.

30-Manush Alimani (pas vdekjes), si komunist që u qëndroi burrërisht torturave.

31-Meleq Jakupi (Gostivisht) (pas vdekjes), si luftëtar i parë për çështjen e partisë dhe popullit.

32-Memo Nexhip Bejko (pas vdekjes), shembull frymëzimi ndaj partisë dhe atdheut.

33-Mihal Duri (pas vdekjes), si agjitator e propagandist i partisë, pjesëtar i njësiteve guerile.

34-Mitro Xhani (pas vdekjes), për kontribut të madh në çlirimin e atdheut, si bir besnik i partisë.

35-Muhamet Myslim Prodani, për guxim dhe aftësi udhëheqëse.

36-Mujo Ulqinaku (pas vdekjes), për akt patriotik që u bë kushtrim revolucionar.

37-Musa Fratari (pas vdekjes), si antizogist dhe internacionalist i vendosur.

38-Myslim Shyri (pas vdekjes), si guerilas e partizan për kauzën e partisë.

39-Myzafer Asqeri (pas vdekjes), si komunist i parë e me përgjegjësi.

40-Ndreko Mitro Rino, si besnik i vijës së partisë dhe revolucionit.

41-Nik Pjetër Deda (Ndreka), si vigjilues shqiponjës kundër shkelësve të kufirit dhe qëndresëtar ndaj armiqve dhe tradhtarëve të vendit.

42-Nuri Luçi, si luftëtar i paepur kundër armiqve të atdheut.

43-Qeriba Derri (pas vdekjes), ai agjitatore e flaktë që forconte besimin në fitore.

44-Qibra Sokoli (pas vdekjes), si agjitatore e propagandiste e partisë.

45-Rahman Latif Parllaku, për kontributin rreth modernizimit të ushtrisë.

46-Ramiz Varvarica (pas vdekjes), si antizogist dhe internacionalist i vendosur.

47-Ramiz Aranitasi (pas vdekjes), për akte trimërie dhe figurë e dashur e popullit dhe partizanëve.

48-Rexhë Deliu (Babë Rexha), për ndjekjen e bandave të armatosura dhe kriminelëve.

49-Rexhep Xhemal Kolli, për mbrojtjen e pushtetit popullor nga armiqtë e çdo ngjyre.

50-Sadik Stavaleci (pas vdekjes), si guerrilas dhe betejën e Kodrës së Kuqe.

51-Sadik Shaban Bekteshi, për forcimin dhe modernizimin e ushtrisë.

52-Skënder Çaçi (pas vdekjes), si komunist dhe partizan i dalluar.

53-Shyqyri Ishmi (pas vdekjes), për optimizmin e zjarrtë revolucionar, guxim e trimëri.

54-Tom Kola (pas vdekjes), për trimëri kundër okupatorëve dhe tradhtarëve të vendit.

55-Themo Vasi (pas vdekjes), si propagandist komunist dhe trimëri kundër okupatorëve dhe tradhtarëve të vendit.

56-Theodhori Mastora (pas vdekjes), për akte trimërie të veçanta për çështjen e partisë e të popullit.

57-Vasil Laçi (pas vdekjes), për aktin e trimërisë.

58-Vehbi Hoxha, për modernizimin e ushtrisë.

59-Veli Dedi, për merita të veçanta , si luftëtar internacionalist revolucionar.

60-Ylbere Bilibashi (pas vdekjes), si agjitatore propagandiste e vijës së partisë dhe komuniste trime.

61-Xheladin Beqiri (pas vdekjes), për aksionet e guximshme.

62-Xhemal Kada (pas vdekjes), si antizogist dhe internacionalist i vendosur.

63-Xhoxhi Martini (pas vdekjes), si simbol i heroizmit të komunistëve.

64-Zaho Koka (pas vdekjes), si bir besnik i partisë dhe popullit.

65-Zija Kambo, për forcimin dhe modernizimin e ushtrisë dhe reparteve të MPB-së.

Modifikuar më Hënë, 02 December 2019 16:23

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!