1944/Sulmi “heroik” partizan mbi “fshatin ballist Baban”

Tuesday, 10 December 2019 16:15
Faksimile për betejën "heroike" dhe partizanë të Brigadës së 2-të Faksimile për betejën "heroike" dhe partizanë të Brigadës së 2-të

Nga Kastriot Dervishi

Në historikun e Brigadës së 2-të gjenden edhe shumë beteja “heroike” që plotësojnë më së miri tablonë e luftës civile në Shqipëri, një lufte ku armiku nuk shihet gjëkundi. Në jugun e Shqipërisë kjo ka qenë më e theksuar sepse ajo që u zhvillua atje në vitet 1943-1944, më pas u zhvillua në gjithë Shqipërinë.

Pjesë nga historiku i “betejave” siç e kanë shkruar vetë

Më 11.9.1944 kompania e 1-rë dhe e 3-të e Batalionit të 1-rë, në bashkëpunim me Batalionin “Fuat Babani”, sulmuan katundin ballist Baban, ku gjendeshin brenda dhe një batalion ballist prej 120 vetash. Zjarri u hapë në 2 mbas mesnate dhe vazhdoi deri në orën 6.00 të mëngjesit. Forcat që sulmuan brenda në katund ishin kompania e 3-të, një skuadër e kompanisë së 1-rë e Batalionit “Fuat Babani”. Mbas këtij luftimi, kompania e 3-të zuri 38 robër ballista dhe skuadra e kompanisë së 1-rë, 8 të tjerë. Prej forcave tona u dogjën tre shtëpi të reaksionarëve. U dogj dhe një depo e madhe municioni. Ranë në fushën e betejës shokët:

1-Raqi Themeli nga Korça

2-Selim Bleta nga Vermiku i Vlorës

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!